Logotyp av Bjurfors Åre
Logotyp av Bjurfors Åre

Fjällbyvägen 22, lgh 208

Åre By, Åre kommun

Visa på karta

4 400 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    65 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    7 074 kr/mån

Byggår
1987
Förening
BRF Åre Fjällby 2
Pris/m²
67 692 kr/m²
Välkommen till denna smart planerade fyra i populära Fjällbyn. Bostaden erbjuder allt du behöver för en aktiv och avkopplande skidsemester. Med ett oslagbart läge, bara ett stenkast från både skidbackarna och Åres restaurang- och butiksutbud, får du det bästa av två världar. Härifrån tar du skidorna på axeln för att ta dig ut till VM8:an för några nypistade åk i "åtta i åttan" och är du här sommartid når du även de flowiga cykellederna via VM8:an. Parkeringen som tillhör Fjällbyns samfällighet samt närheten till Åre stationshus gör att du kan semestra friktionsfritt vare sig du kommer med bil, tåg eller flyg till Åre. Lägenheten erbjuder utöver tre bra sovrum ett allrum, matplats och kök i social planlösning centrerat i bostaden. Bostaden rymmer även ett badrum samt en gäst-wc vilket är ett stort plus när man fyllt alla sovplatser. Bostaden har fint mörkbetsade golv samt träpanel på ett antal av väggarna vilket tillsammans skapar en fin och fjällig känsla. Planlösningen är genomtänkt med sovrum, hall samt badrum i den bakre delen av bostaden och i den främre delen finner vi de sociala ytorna bra planerade tillsammans. Tack vare att bostaden är belägen på övre plan i huset får du här en väldigt härlig utsikt över Renfjället och fjällvärlden samt ett härligt ljusinsläpp. Till lägenheten finns ett uthyrningsavtal hos Skistar som ger bostadsrättsägaren möjligheter till fina intäkter. Nuvarande ägare har fått in drygt 100.000kr per år i uthyrningsintäkt, detta är såklart beroende av hur många veckor du väljer att nyttja själv och om det är högsäsongsveckor eller inte. Det är smidigt här att kombinera uthyrning med eget nyttjande av bostaden tack vare låsbar del i skidförrådet. För den resterande delen av innevarande säsong är följande veckor ägarbokade: Vecka 9, 22/2 - 1/3 2026 Vecka 15, 5/4 - 12/4 2026 (påsklov) Lägenheten säljs fullt möblerad och utrustad med undantag för personliga tillhörigheter samt stylingprodukter.