Logotyp av LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost

Trädgårdsgärdet 140

Angered, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    112,7 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    9 127 kr/mån
    Driftkostnad
    250 kr/år

Byggår
1992
Förening
HSB BRF Trädgårdsgärdet i Göteborg
Energiklass
D
Pris/m²
12 378 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Nu har du möjlighet att köpa en prisvärd och stor fyrarummare i etage högst upp i huset. Här erbjuds tre sovrum, luftigt vardagsrum, fräscht kök och två fina badrum. Dessutom är balkongen rymlig med en härlig utsikt över området och Angereds fina natur. Här bor du med gångavstånd till kommunikationer, skolor, Angered centrum, och härliga naturområden. Lägenheten och området är helt enkelt perfekt för barnfamiljer. I avgiften ingår värme, vatten, kabel-tv och bredband. Bostaden har en rymlig hall med bra förvaringar i garderoben under trappan. Till vänster om hallen finner du det stora badrummet. Här finner ni det mesta man kan önska sig: badkar, handfat, grovho, tvättmaskin, wc samt spegel. Framför hallen finner ni det luftiga och ljusa vardagsrummet med gott om plats för den stora soffgruppen. Det går också bra att få plats med en matgrupp vid fönsterpartiet. Härifrån tar du dig ut till balkongen med det höga läget och den fina utsikten över området. Köket är stilrent med vita toner och rostfria inslag. Här har du även plats för en matgrupp, och gott om förvaringsplatser i skåpen. Du hittar även kyl och frys i full höjd, samt spis/ugn, fläkt och diskmaskin. Via köket kan ni gå in i ett av dem tre stora sovrummen, och via vardagsrummet nås den andre. Båda dessa sovrum är kvadratiska till form och storlek som gör att det blir lättmöblerat och mycket möblemang får plats. Från hallen tar ni dem charmiga trapporna till övre våningen. Där kommer ni fram till en ny hall, varifrån ni når bostadens tredje sovrum, badrum och kapprum/förråd. På andra våningen finner ni även en ytterdörr vilket gör att man enkelt kan skärma av denna våning från resterande del av bostaden. Sovrummet är i det större slaget och här får ni enkelt plats med allt ni kan önska er, såsom bildens kingsize dubbelsäng och annan möblemang ni önskar! Praktiskt med ytterligare ett badrum på övre plan för den större familjen. På Trädgårdsgärdet erbjuds lekplatser, grönytor, fotbollsplan, basketplan och närhet till badsjöar, kolonistugor och kanotuthyrning vid naturreservatet Vättlefjäll och Surtesjön. På promenadavstånd nås Angered centrum med köpcentrum, matbutiker, närsjukhus och Arena. Varmt välkommen till denna härliga bostad som måste upplevas på plats!