Logotyp av Fastighets AB Balder
Logotyp av Fastighets AB Balder

Storängsgatan 20

Ytterby, Kungälvs kommun

Visa på karta

4 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    87 m²
    Våning
    0 av 2, hiss finns
    Avgift
    5 684 kr/mån
    Driftkostnad
    8 128 kr/år

Förening
BRF Bovieran Ytterby
Pris/m²
50 517 kr/m²
Premium
Nyproduktion
Hiss
Villakänsla, vinterträdgård och eftermiddagssol – tre anledningar att förälska sig i denna markplanslägenhet. Här bor du bekvämt i ett hem som bjuder på både lugn och liv, med uteplats i nordvästläge där du fångar eftermiddagens solstrålar – perfekt för fika, umgänge eller en stunds vila i det gröna. Den öppna planlösningen binder samman kök och vardagsrum till en social och ljus helhet. Här finns plats för både frukostbord i köket och ett större matbord i vardagsrummet. Från vardagsrummet når du den stenlagda uteplatsen med gräsmatta och skyddande häck – en harmonisk övergång mellan inne och ute som ger villakänsla. Utöver detta har du även en privat uteplats in mot den vackra vinterträdgården – en stillsam plats där du kan sitta i skyddat läge och blicka ut över den grönskande oasen. Bostaden erbjuder två sovrum, en praktisk klädkammare samt ett helkaklat badrum med tvättmaskin och torktumlare. De noggrant utvalda materialvalen förenar kvalitet, funktion och estetik för att skapa ett bekvämt, lättskött och tidlöst hem. I huset finns hiss och du har tillgång till ett eget förråd som ligger i entréhuset. Det finns även möjlighet att hyra en markparkering mot kostnad. När hösten kommer flyttar du in i Bovierans gröna hjärta – den lummiga vinterträdgården med palmer, citronträd och blommor från hela världen. Här väntar boulebana, bastu, gemensamhetslokal och gästlägenhet. Slå dig ned vid den stilla dammen, promenera bland växterna eller delta i gemensamma aktiviteter som vinprovning och bokcirkel – gemenskapen växer naturligt här. Bovieran ligger centralt i Ytterby, där du har nära till allt du behöver – mataffär, apotek, vårdcentral, tandläkare, bageri och bibliotek finns på bekvämt gångavstånd. För dig som vill upptäcka mer ligger Kungälv bara tio minuter bort med sitt stora shoppingutbud i Kongahälla Center, och Göteborg når du med pendeltåg på cirka 20 minuter. Ett tryggt, socialt och grönt boende där livet får blomstra – året runt. Inflyttning planeras till kvartal 1 år 2028 – boka din visning redan idag!