Logotyp av Bjurfors Borås
Logotyp av Bjurfors Borås

Sturegatan 56A

Villastaden, Borås kommun

Visa på karta

3 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    110 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    6 437 kr/mån
    Driftkostnad
    5 160 kr/år

Byggår
1929
Förening
BRF Sturehuset
Energiklass
E
Pris/m²
32 682 kr/m²
Premium
Uteplats
En trappa upp i den vackra fastigheten på Sturegatan 56A ges nu tillfälle att förvärva en av Villastadens, och kanske Borås bäst planerade sekelskiftestreor. Bostaden är omsorgsfullt renoverad med vackra detaljer från fastighetens ursprung och erbjuder det mesta vad gäller bekvämligheter och funktion kombinerat med en slående charm och personlighet. Överdådet av stuckaturer, ansenlig takhöjd, stiltrogna fönsterpartier och detaljskurna listverk kompletteras med klassiska fiskbensparketter. Detaljer som den vackra kakelugnen, burspråk och imponerande takrosetter samsas naturligt med vår tids design. Utöver det exklusivt utrustade köket bör det spektakulära vardagsrummet i öppen planlösning med matsalsplatsen nämnas, vilket blir hemmets givna mittpunkt med sin balanserade interiör av vackert sekelskifte och salongsliknande volymer. Den stora och ljusa våningen har genomgående platsbyggda förvaringslösningar, två generösa sovrum varav ett med walk in closet och ett femstjärnigt badrum. När vädret tillåter för utomhushäng finns en stor härlig uteplats på innergården som bjuder in till både grillkvällar och skön avkoppling. Här kan du njuta av solen som gör dig sällskap från lunch tills solen går ner bakom husen på sena kvällen. Villastaden är en centralt belägen stadsdel som har höga kulturhistoriska värden. Här bor ni med närhet till allt. Det tar bara fem minuter att promenera in till centrumkärnan och läsa menyn på någon av stadens restauranger. På bekvämt promenadavstånd ligger också flera förskolor, Engelbrektsskolan med årskurs f-9, Bäckängsgymnasiet, fotbollsplaner och lekplatser. I området finns även populära Annelundsparken som har en kolonistuga, boulebana och en av stadens största lekplatser. Varmt välkommen att anmäla ditt intresse!