1/30

2 895 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
83 m²
Våning
1 av 5, hiss finns
Avgift
6 634 kr/mån
Driftkostnad
3 500 kr/år
Byggår
2017
Förening
BRF Vegabonusen
Energiklass
B
Pris/m²
34 880 kr/m²
Antal besök
365
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till en av de större 3:orna i Vega. Lägenheten är om hela 83 kvm i mycket bra läge med närhet till både grönområde och ett par minuters gångavstånd till pendeln!
Här finner du en modern öppen planlösning mellan kök och vardagsrum med utgång till den stora balkongen. Lägenheten har genomgående målade väggar och parkettgolv samt två sovrum varav ett med förråd/klädkammare. Stor walk in closet finns också som kan nyttjas som arbetsrum/extra sovrum m.m. Helkaklat fräscht badrum med både tvättmaskin och torktumlare.
Från Vega är det nära till det mesta! Bad, natur, kommunikationer, shopping och stadsliv! Med Södermalm och Stockholm bara en kort bilresa iväg når du innerstans puls samtidigt som du bor med naturen runt hörnet!
Ett par minuters gångväg från bostaden finns Hemköpsbutik, gym och ett stenkast bort ligger både förskola och skola. Bara några minuter bort med bil finns Ica maxi, Systembolaget, Lidl, MIO och Coop Forum. Även Länna shoppingcentrum, Haninge Centrum och Port 73 finns i närområdet där man hittar apotek, caféer, flera butiker, frisörer och gym m.m. Sjukhus och annan kommunal service finns också på bekvämt avstånd. I Haninge kommun finns ett gediget utbud av fritidsaktiviteter, skolor och service. Simhall, flera ridsports anläggningar, sporthall och bibliotek samt trevliga restauranger och kaféer som ger en trivsam närmiljö.
Till pendeltågsstationen tar det ca 5 minuter att gå från bostaden - man är i city på ca 20 min. Planerna för området med pendeln och bebyggelse med flerbostadshus och centrum gör att Vega/Hermanstorp/Kolartorp växer ihop med centrala Handen. Busshållplats finns nära bostaden och är vältrafikerad! Bussar tar dig till bl. a. Stockholm, Handen och Västerhaninge.