Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Växjö

Fyllerydsvägen 2

Växjö, Växjö kommun

Visa på karta

2 675 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    75,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns
    Avgift
    4 591 kr/mån
    Driftkostnad
    13 320 kr/år

Byggår
2024
Förening
BRF Helgablick
Energiklass
C
Pris/m²
35 430 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Ljuvlig gaveltrea med genomgångsljus som tillåter ljuset att flöda in från olika väderstreck. En modern och öppen planlösning skapar härliga sociala ytor för umgänge med familj och vänner. Köksraden kan kombineras med en köksö som också tjänstgör som trevlig rumsdelare. Mastersovrummet är färdiginrett med all förvaring som behövs. Runt hörnet finns det välplanerade badrummet med tvättavdelning, givetvis helkaklat. Uteplatsen/balkongen är ett kapitel för sig - den bjuder på ljus, solvärme och en skön retreat. Ditt gröna rum i solen för såväl morgonkaffet, kvällsvinet och allt däremellan. På första parkett mellan Helgasjön och Toftasjön reser sig Sandsbros nya landmärke, ett hemtrevligt och familjärt kvarter för dig som vill bo lyxigt och sjönära. De fem trevåningshusen sluter sig runt en lugn och skyddad innergård med plats för lek, odling och trevlig samvaro kring grillen. I föreningen finns en mysig övernattningslägenhet för efterlängtade gäster samt möjlighet att hyra parkeringsplats i källargarage/på gården. Dessutom är bygglov sökt via föreningen för inglasning av balkongerna, vilket innebär att du som bostadsrättsinnehavare har möjlighet att glasa in din balkong om du önskar. Bo i bekymmersfritt liv vid porten till staden! Här får du inte bara närhet in till stadskärnan, utan också till Växjös största natur- och friluftsområde, hälsoarenan Fyllerydskogen med en uppsjö av möjligheter för rekreation, friluftsaktiviteter och familjeutflykter. Är du golfintresserad? Här bor du 1,5 km från den populära 18-hålsbana på Glasrikets golfklubb, som är vackert belägen i utkanten av Fylleryd naturreservat. Till Sandsbro badplats och Sandsbrovikens båtklubb är det endast ett par gångminuter. För dig som gärna åker kollektivt finns det smidig tillgång till buss strax utanför dörren som tar dig in till Stortorget i city på knappt 15 minuter! Välkommen till Brf Helgablick! Är detta ditt nya drömboende? Tveka inte att kontakta mäklarna redan idag och boka en visning. Välkommen hem!