Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg
Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg

Kadettgatan 30d

Västra Berga, Helsingborgs kommun

Visa på karta

1 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    86 m²
    Våning
    2, hiss finns ej
    Avgift
    6 977 kr/mån
    Driftkostnad
    9 600 kr/år

Byggår
1968
Förening
Riksbyggen BRF Kadetten
Energiklass
E
Pris/m²
14 535 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till denna trivsamma bostadsrätt på 86 kvm, belägen på andra våningen med gavelläge, vilket ger ett extra fönster och ett härligt ljusinsläpp i hela lägenheten. Här erbjuds en genomtänkt planlösning med rymlig hall som ger gott om plats för avhängning och garderober. Badrummet är smakfullt renoverat i samband med föreningens stambyte och inrett med stilrena kakel- och klinkervalörer. Här finns dusch samt toppmatad tvättmaskin, vilket underlättar vardagen. I anslutning till hallen finns även ett praktiskt förråd/klädkammare som ger extra förvaringsmöjligheter. Lägenheten har två sovrum; det ena har egen klädkammare, och det andra har utgång till den stora, inglasade balkongen i söderläge med utsikt mot föreningens välskötta innergård. Rummet är öppet mot vardagsrummet med ett valv, men kan enkelt avskiljas med en dörr för den som önskar. Köket har fått en uppdatering med målade luckor, nya handtag och nyare vitvaror såsom diskmaskin samt kombinerad kyl och frys. Här finns gott om förvaring, rymliga arbetsytor och plats för matbord – ett kök som verkligen tar fram matglädjen. Västra Berga är ett lugnt och barnvänligt område med närhet till grönområden, skolor och bra kommunikationer. Här bor man bekvämt med närhet till service, affärer och endast en kort cykeltur från Helsingborgs stadskärna. Denna bostad är perfekt för dig som vill ha en ljus, välplanerad och trivsam lägenhet med både balkong och goda förvaringsmöjligheter i ett populärt område.