Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Västertorpsvägen 162

Västertorp, Stockholms kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    55 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    3 863 kr/mån
    Driftkostnad
    6 969 kr/år

Byggår
1989
Förening
BRF Gulddragaren
Energiklass
E
Pris/m²
54 455 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till ett hem att trivas i på populära Västertorpsvägen 162. En totalrenoverad och optimalt planerad lägenhet med solig balkong i söderläge! Här möts du av en ljus och inbjudande bostad som genomgick en smakfull totalrenovering 2024. Interiören präglas av moderna materialval, harmoniska färger och ett fantastiskt ljusinsläpp från stora fönster i både kök och vardagsrum. Planlösningen är smart och yteffektiv med generösa förvaringslösningar som gör det enkelt att hålla ordning. Dessutom finns praktisk förvaring i direkt anslutning till lägenheten, perfekt för säsongsprylar och extra förvaring. Vardagsrummet är luftigt och socialt med plats för både soffgrupp och matbord. Härifrån når du den stora balkongen i eftertraktat söderläge, en underbar förlängning av bostaden med många soltimmar. Här njuter du av morgonkaffet, långa luncher i solen eller ljumma sommarkvällar med vänner. Köket är stilrent och funktionellt med gott om arbetsyta och förvaring. Badrummet är fräscht och modernt med bekvämligheter som förenklar vardagen med tvättmaskin. Sovrummen är rofyllda och välplanerade, med plats för förvaring. Föreningen erbjuder fina gemensamma ytor med flera lekplatser, gräsmattor, bänkar och grillplats, perfekt för både barnfamiljen och den sociala. Här finns även övernattningslägenhet och föreningslokal för större tillställningar, odlingslotter för den med gröna fingrar samt miljöstuga för smidig återvinning. Läget är idealiskt för barnfamiljen med Regnbågens förskola ca 100 meter bort, Snöbollens förskola ca 400 meter bort och Mälarhöjdens skola inom cirka 800 meter. Promenadavstånd till såväl Västertorps, som Fruängens centrum med kommunikationer och servicutbud.