Logotyp av Fastighetsbyrån Stockholm - Vasastan
Logotyp av Fastighetsbyrån Stockholm - Vasastan

Luntmakargatan 65, 1tr

Vasastan, Stockholms kommun

Visa på karta

9 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    78 m²
    Våning
    1,5, hiss finns
    Avgift
    2 276 kr/mån

Byggår
1883
Förening
BRF Flygaren nr 19
Energiklass
E
Pris/m²
121 731 kr/m²
Premium
Hiss
Unikt tillfälle att förvärva denna välplanerade sekelskiftes 3:a! Lägenheten har ett fantastiskt ljusflöde i form av flera stora fönsterpartier och sitt trevliga gavelläge. Här harmoniserar moderna materialval i kök och badrum med bevarade originaldetaljer såsom stuckatur, speglade dörrar, vackra golv, mycket generös takhöjd på c:a 3,5m och stora fönsterpartier i fil. Spatiöst vardagsrum med tre stora fönsterpartier och bra plats för både soff- och matgrupp. Stilfullt kök och badrum. Rymligt större sovrum med bra förvaringslösning och ett snyggt avskärmat arbetsrum/barnrum samt ännu ett mysigt mindre sovrum. Dessutom en välkomnade hall med bra plats för avhängning. Helt klart en lägenhet utöver det vanliga. Bra förening med låga avgifter, belägen i en välskött fastighet samt en fantastisk innergård. I dessa charmiga kvarter finner vi populära restauranger, caféer och butiker. Närhet till grönskan och parkerna vid Observatorielunden, Vasaparken, Humlegården och Tegnérlunden som alla ligger på nära gångavstånd. Odenplan och City med Stureplan och Drottninggatan ligger inom promenadavstånd. Kommunikationer med både bussar och T-bana Rådmansgatan samt dessutom Odenplan med både pendeltåg och tunnelbana ligger i direkt närhet. Varmt välkomna!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

BRF Flygaren nr 19

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling