Logotyp av Bjurfors Göteborg City
Logotyp av Bjurfors Göteborg City

Besvärsgatan 3

Vasastaden - Annedal, Göteborgs kommun

Visa på karta

9 900 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    124 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    8 890 kr/mån

Byggår
1886
Förening
BRF Hotel du Annedal
Energiklass
E
Pris/m²
79 839 kr/m²
Premium
Uteplats
Runt det stilrena tegelhuset från 1880 reser sig lövskogsgrönskan. Träden klättrar uppför höjden, där Landalaskogen tar över med granitbranter och vild natur. Dessa lite hemliga kvarter präglas av höjdskillnader, trappor och gränder mellan byggnader från olika tidsperioder. Huset för tankarna till ett klassiskt Town House. Uppe i den smått spektakulära takvåningen är känslan av att befinna sig högt över staden ständigt närvarande. Atmosfären i denna snudd på dramatiska takvåning om ca 124 kvm präglas av stora, och strålande ljusa, rumsvolymer. Våningen totalrenoverades 2016-2017. Över den till stor del öppna planlösningens ljusa ekgolv reser sig arkitekturlinjerna hela fem meter upp till nock. Ljuset faller in i kaskader från flera håll, och ner från de många takfönstren. Synliga takstolar, bjälkar och putsade fundament bidrar till den internationella tonen i denna klassisk ”studio”. Genom våningens hela interiör drar sparsmakad inredning och formren design fram. De rena naturmaterialen, utrustningen och den ofta platsbyggda inredningen har genomgående en diskret exklusiv touch. De fria sällskapsytorna ligger i öppen planlösning med matsal och det minimalistiskt formrena, italienska designköket från Poliform. En genomtänkt ljusdesign skapar kvällstid en närmast suggestiv atmosfär ihop med brasan som sprakar i kaminen. Den stora våningen överraskar med en lite mer privat placerad sovavdelning som avslöjar en inre hall, två stora sovrum och lika många sobra badrum. En av många designdetaljer är den renodlade trappan som efter en knapptryckning sänks ner från taket. Trappan slutar i ett klassiskt loft under nocken, med plats för gästsängar eller dataarbetsplats. Läget är lika fridfullt som centralt. Via trappor tar du dig snabbt ner till Vasastan och från närliggande Linnéplatsen når du kommunikationer till hela stan. En kort och grönskande promenad bort ligger Landala vattentorn, med vidsträckt utsikt över Göteborg med omgivningar.