Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren
Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren

Varvsgatan 13

Varvsholmen, Kalmar kommun

Visa på karta

4 750 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    82 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns
    Avgift
    4 990 kr/mån
    Driftkostnad
    4 680 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Riggen 1
Energiklass
D
Pris/m²
57 927 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen hem till en ljus och välplanerad gaveltrea högst upp i huset. Hiss går direkt från garaget där du enkelt parkerar bilen, och för dig med elbil finns laddbox på plats. Här bor du med havet som granne och har härlig utsikt samt många soltimmar från den stora inglasade balkongen i vinkel, i perfekt söderläge. Balkongen löper längs två av bostadens sidor och har utgångar från både vardagsrum och kök. Stora fönster, ljust ekparkettgolv, vita väggar och påkostade materialval ger hemmet en luftig och ljus känsla. Hallen är rymlig med flera skjutgarderober, och rakt fram ligger det första sovrummet – även det med skjutgarderober längs väggen. Golvvärme finns genomgående i hela bostaden. Till vänster öppnar sig bostaden med ett förråd/klädkammare samt ett helkaklat badrum med spa-känsla, utrustat med tvättmaskin och torktumlare. Köket och vardagsrummet är i öppen planlösning med utsikt mot havet och Kvarnholmen. Här finns gott om plats för matbord, soffa och tv. Mitt emot vardagsrummet ligger det andra sovrummet med en garderobsvägg med skjutdörrar. Detta är ett perfekt hem för dig som söker något bekvämt och påkostat. På Varvsholmen bor du i ett av Kalmars mest eftertraktade lägen, med bekvämt gångavstånd till centrum, gym, bad och restaurang runt hörnet. Badplats finns inom några meter – ta på dig morgonrocken och ta ett dopp. Garageplats och förråd ingår. På Varvsgatan 13 bor du helt enkelt i en bekväm lägenhet av hög klass på ett läge som har det mesta.