Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

Molngatan 6

Vädergatorna, Uppsala kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77,5 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 925 kr/mån

Byggår
1964
Förening
HSB BRF 47 Blixten i Uppsala
Energiklass
E
Pris/m²
20 581 kr/m²
Premium
Balkong
Här erbjuds en rymlig trerumslägenhet bekvämt belägen en trappa upp, med generösa ytor, fint ljusinsläpp och en planlösning som fungerar utmärkt i vardagen. Bostaden har inte moderniserats på senare tid – vilket ger dig en fantastisk möjlighet att sätta din egen prägel och skapa ett hem helt efter din stil och dina behov. Vardagsrummet är luftigt och lättmöblerat med plats för både soffgrupp och matplats. Härifrån når du balkongen – ett härligt extrarum under årets varmare månader, perfekt för morgonkaffet eller en lugn kväll. Köket erbjuder goda förutsättningar för dig som vill skapa något nytt. Med möjlighet att öppna upp och släppa in ljus från två fönster finns här potential att forma ett modernt och inbjudande kök med plats för matbord. De två sovrummen är väl tilltagna och ligger avskilt från sällskapsytorna, vilket skapar en lugn och privat känsla. Perfekta som sovrum, barnrum eller hemmakontor – här finns gott om utrymme för både förvaring och egna lösningar. Bostaden har kvar sin ursprungliga planlösning med både badrum och separat gäst-wc. Badrummet är i originalutförande, vilket ger dig möjlighet att renovera helt efter egen smak. I föreningen har vissa valt att slå samman dessa utrymmen för att skapa ett större badrum – en lösning även du kan överväga (med föreningens godkännande). Övriga delar av lägenheten är i behov av uppdatering, vilket ger dig en sällsynt chans att börja från grunden och skapa ett hem som verkligen speglar din personlighet. Här finns alla rätta förutsättningar – rymd, ljus, balkong och bra förvaring. Föreningen HSB Blixten är stabil och uppskattad, med låg avgift och tillgång till fina gemensamma faciliteter såsom bastu, övernattningslägenhet, tvättstugor och en trivsam innergård. I närheten finns Gränbystadens breda utbud av shopping, restauranger och service, samt goda kommunikationer och smidig anslutning till E4:an. Det här är ett hem att utveckla, trivas i och växa med – redo för nästa kapitel.