Logotyp av Bjurfors Huddinge/Älvsjö
Logotyp av Bjurfors Huddinge/Älvsjö

Bergakungsvägen 9

Utsälje, Huddinge kommun

Visa på karta

3 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    98,5 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    9 469 kr/mån
    Driftkostnad
    8 616 kr/år

Byggår
1989
Förening
HSB BRF Docenten i Huddinge
Energiklass
E
Pris/m²
31 421 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Smakfullt renoverad lägenhet som idag disponeras som 3 rok, med möjlighet att enkelt skapa ett tredje sovrum och därmed 4 rok. Bostaden erbjuder två rymliga sovrum, varav det ena även ger möjlighet att inreda en extra gäst-wc. Den öppna planlösningen skapar generösa sällskapsytor med ett väl tilltaget vardagsrum som rymmer både soffgrupp och matplats. Härifrån nås den inglasade och isolerade terrassen om ca 18 kvm (ej inräknad i boarean) – ett extra rum som kan nyttjas året runt. Köket är rymligt och funktionellt med en stor matplats för hela familjen. Välkomnande hall med god förvaring i en rymlig klädkammare. Bostaden är belägen 1 trappa upp och tvättstuga finns smidigt en trappa ner i huset. Här bor du i ett lugnt och uppskattat villaområde med närhet till nyrenoverad matbutik, flera förskolor samt Utsäljeskolan (årskurs 1–9). Goda kommunikationer via buss tar dig snabbt till Huddinge centrum med pendeltåg samt till Fruängen och tunnelbanans röda linje. Föreningen är stabil, välskött och äger marken. Som boende har du tillgång till flera uppskattade gemensamhetsutrymmen såsom gym, bastu, pingisrum, samlingslokal samt gästlägenhet. Möjlighet finns till parkering med laddstolpe och bredband ingår i avgiften. På kort promenadavstånd ligger Långsjön med fina gång- och motionsstråk året runt. Vintertid erbjuds plogad is för skridsko och längdskidor. Även Gömmarens naturreservat nås till fots, och Flottsbro – Stockholms största skidbacke – ligger endast ca 8 minuter bort med bil.