Logotyp av LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

Arvesgärde 2

Tuve, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    81,5 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    5 826 kr/mån
    Driftkostnad
    580 kr/år

Byggår
1966
Förening
Riksbyggen BRF Tuvehus 4
Energiklass
E
Pris/m²
24 479 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Ta hissen upp till vån 4/4 till denna fina trea om 81,5 kvm med inglasad balkong i västerläge, renoverat badrum från 2017-2018 och god kommunikation! Bostaden erbjuder två rymliga sovrum, ett ljust kök med en inglasad balkong i västerläge, en praktisk klädkammare, ett helkaklat badrum samt ett tvättrum. De fina golven löper genom hela hemmet, och tillsammans med de neutrala väggfärgerna skapas en inbjudande och harmonisk atmosfär. Stora fönsterpartier släpper in ett härligt ljus och du slipper insyn, vilket gör detta hem både ljust och privat. Arvesgärde 2 är centralt belägen i Tuve, ett område som kombinerar stadslivets pulserande energi med naturens lugn och skönhet. En snabb och enkel bussresa med linje 17 tar dig till stan på ca 20 minuter. På gångavstånd från bostaden finner du Hisingsparken med sina grönområden och promenadstråk. Ett stenkast från bostaden finner du Tuve Torg som erbjuder alla bekvämligheter du kan tänka dig, såsom livsmedelsbutiker, servicebutiker, gym, frisör, vårdcentral, restaurang och konditori. Skolor, förskolor, lekplatser och sportanläggningar finns en kort promenad från bostaden i det familjevänliga området Tuve.
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Tuvehus 4

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling