Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Trångsund/Skogås/Länna

Springarvägen 16

Trångsund, Huddinge kommun

Visa på karta

2 395 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    74 m²
    Våning
    2 av 3
    Avgift
    4 525 kr/mån
    Driftkostnad
    14 736 kr/år

Byggår
1960
Förening
BRF Löparen nr 2
Energiklass
D
Pris/m²
32 365 kr/m²
Premium
Balkong
Nu har du chansen att förvärva en mycket fin och välskött trerummare i omtyckta Brf Löparen 2 – ett lugnt och tryggt område med oslagbart läge i centrala Trångsund. Här bor du bara några minuter från pendeltåget, med både natur och service inom räckhåll. Bostaden är genomgående ljus tack vare fönster i två väderstreck och erbjuder en smart planlösning där varje kvadratmeter är utnyttjad på bästa sätt. Här möts du av stilrena ytskikt med målade väggar och fina golv, vilket skapar en modern och trivsam känsla direkt vid entrén. Det smakfullt renoverade köket från 2024 har vita luckor, arbetsytor i laminat och infälld diskho. Maskinellt är det fullt utrustat med kyl/frys, induktionshäll, inbyggnadsugn, micro, diskmaskin och fläktkåpa – allt i ett snyggt och funktionellt utförande. Matplatsen har utsikt över husets baksida och mysiga skogen. Vardagsrummet är ljust och luftigt med plats för både soffgrupp och matbord. Härifrån kliver du ut på den soliga balkongen i högt och insynsskyddat läge mot söder – perfekt för morgonkaffet, en bok i solen eller härliga sommarkvällar. Bostaden rymmer två generösa sovrum, placerade i varsin del av lägenheten. Det större sovrummet har ett lugnt och rofyllt läge med utsikt mot lummigt skogsparti, vilket skapar en lugn och harmonisk känsla. I bostaden finns gott om förvaring via två klädkammare, varav den ena är inredd som en lyxig walk-in closet. Badrummet är stambytt, helkaklat och utrustat med badkar. Till lägenheten hör både ett källarförråd och en matkällare, och bostaden är utrustad med säkerhetsdörr. Föreningen är stabil och välskött med låg avgift. Springarvägen är en grön och barnvänlig gata med direkt närhet till Trångsunds centrum där pendeltåget snabbt tar dig in till city. Farsta centrum med tunnelbana och stort serviceutbud nås på ca 10 min med buss. För den naturälskande finns både Drevviken och Magelungen inom kort promenadavstånd med badplatser, löpspår och vacker natur. Varmt välkommen att anmäla ditt intresse – vi erbjuder gärna en förhandsvisning!