Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Ale
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Ale

Brattåsstigen 8

Surte, Ale kommun

Visa på karta

2 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    74 m²
    Våning
    4 av 11, hiss finns
    Avgift
    5 401 kr/mån
    Driftkostnad
    6 600 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF Ekbacken 8 i Surte
Energiklass
C
Pris/m²
35 068 kr/m²
Premium
Hiss
Letar du nytt och exklusivt boende? Då kan Brattåsstigen 8 vara något för dig! Första våningen i huset som erbjuder den magnifika utsikten! Du erbjuds ett modernt boende med genomgående hög standard i 3 rum och kök samt flertalet genomtänkta tillval som tillför bostaden det lilla extra. Lägenheten är belägen på fjärde våningen i en fastighet från 2018 och präglas av svårslagen rymd och ett fantastiskt ljusinsläpp från fönsterpartier i tre väderstreck, generös takhöjd samt en optimal planlösning med stora öppna sällskapsytor, 2 bra sovrum, varav det ena med en generös klädkammare, och lyxigt badrum med tvättavdelning. Från det generösa vardagsrummet och balkongen kan man njuta av årstidernas växlingar och den härliga utsikten över Göta älv i soligt sydvästligt läge! Parkeringsplats precis utanför huset erbjuds och möjlighet till laddstolpe finns! Området är oslagbart centralt med tågpendeln endast ett stenkast bort vilket gör att du kan klara dig utan bilen till vardags. Tågen avgår flera gånger i timmen och tar dig till Göteborgs Centralstation på 14 minuter och Gamlestaden på knappa 7 minuter. I Surte centrum finner ni bland annat service såsom bageri, dagligvaruhandel, restauranger, frisör, skolor och museum. Även grönskande natur, fina vandringsleder och badsjö med svandammar ligger på nära avstånd. Sist men inte minst finns Studio Surte Kraftstation som ni bör besöka där de har olika evenemang, café, pop-up butik med kläder/inredning mm. Välkomna till ett läge ni aldrig kommer vilja lämna!