Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Strandängsgatan 9C

Strandängen, Jönköpings kommun

Visa på karta

3 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    90 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns
    Avgift
    6 404 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
2022
Förening
BRF Sjöviken på Strandängen
Energiklass
C
Pris/m²
38 833 kr/m²
Balkong
Hiss
Härlig 3:a med genomgående hög standard och ljusa luftiga kvadratmeter med fina sociala ytor. Läget är perfekt mellan vatten och natur i den öppna och luftiga vackra gläntan intill Vätterns kant - Välkomna till Kvarter Sjöviken! På föreningens fina innergård finns lyxigt gårdshus med uppvärmd pool som kan användas året runt - Öppningsbara glaspartier mot insynsskyddat soldäck som ger härlig utomhuskänsla. I gårdshuset erbjuds också bastu, övernattningslägenhet/gemensamhetslokal. Ta på er morgonrocken och ta hissen ned och simma ett par längder och sen koppla av på soldäcket vilket får tankarna att vandra mot medelhavet. För den mer vågade kan även ett dopp i Vättern tas. Området erbjuder vackra strandnära promenad och löpstråk i naturskön parkmiljö. Vidare har föreningen en gemensam takterrass med härlig utsikt i alla väderstreck över området och milsvid Vätterutsikt. I hallen möts vi av ett ljust praktiskt klinkergolv som längre in övergår i ett ljust enstavigt ekparkettgolv som ligger i lägenhetens alla rum - snyggt och enhetligt. Direkt till vänster från hallen finns lägenhetens Master bedroom med klädkammare. Lite längre in ligger den påkostade helkaklade gästtoaletten. Vägg i vägg finns det superfräscha helkaklade badrummet med duschhörna, tvättställ med kommod, handdukstork, spotlights och tvättdel med tvättmaskin och torktumlare. Det stilfulla fullutrustade HTH-köket ligger i halvöppen planlösning med det väl tilltagna och sociala vardagsrummet. Från köket nås balkongen om 11 kvm som har ett fritt läge med utsikt. Det sociala och rymliga sällskapsrummet med fransk balkong har plats för såväl matsalsmöblemang, soffgrupp, läshörna utan att det på något sätt känns trångt. Innanför köket finns lägenhetens andra sovrum. Strandängen växer nu snabbt fram som en naturnära och hållbar stadsdel med utmed Vätterns kant med härliga naturområden vilket ger en avkopplande känsla. I området finns/kommer finnas skola, förskola, butiker, torghandel, Nordic Wellness m.m. Härifrån är det enkelt att ta sig till Jönköping till fots, cykel, buss (direktlänk till City/Asecs) eller bil. Välkomna att kontakta ansvarig mäklare för mer information och visning.