Logotyp av Notar Mäklare Sollentuna
Logotyp av Notar Mäklare Sollentuna

Hovslagarevägen 19

Sollentuna Edsängen, Sollentuna kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    68 m²
    Avgift
    5 018 kr/mån

Byggår
2019
Förening
BRF Dagsmejan
Energiklass
C
Pris/m²
44 044 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna moderna och stilfulla trerumslägenhet om 68 kvm, belägen i det lugna och familjevänliga området Sollentuna, i populära Edsängen. Här erbjuds ett hem som kombinerar hög komfort med en trivsam och harmonisk boendemiljö. Bostaden har en öppen och social planlösning som skapar en luftig och inbjudande känsla. De generösa ytorna tillsammans med ett fint ljusinsläpp bidrar till en modern och hemtrevlig atmosfär – perfekt för både vardag och umgänge. Det nyproducerade köket är smakfullt utformat med moderna materialval och erbjuder goda arbetsytor samt förvaring. Här finns alla förutsättningar för att trivas, oavsett om du lagar vardagsmiddag eller bjuder in till sociala tillställningar. Badrummet är även det nyproducerat och håller en hög standard med stilrena ytskikt. Här finns både tvättmaskin och torktumlare, vilket ger extra bekvämlighet i vardagen. Från bostaden nås en trevlig balkong – en perfekt plats för avkoppling, morgonkaffe eller ljumma sommarkvällar. Område & läge Edsängen är ett lugnt och omtyckt område med närhet till det mesta som behövs i vardagen. Här bor du i ett familjevänligt kvarter med närhet till skolor och förskolor. Goda kommunikationer finns via buss som smidigt tar dig till pendeltågsstationen och vidare in mot Stockholm. Inom cirka 900 meter når du Edsbergs centrum med butiker, restauranger och gym. För den som uppskattar natur och friluftsliv ligger Edsbergs sportfält endast cirka fem minuter bort med bil, där du hittar fina grönområden och aktivitetsmöjligheter.