Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg
Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg

Södra Tvärgatan 6

Södercity, Helsingborgs kommun

Visa på karta

1 095 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    73 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    4 959 kr/mån
    Driftkostnad
    6 600 kr/år

Förening
HSB BRF Gustav Adolf i Helsingborg
Energiklass
E
Pris/m²
15 000 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen högst upp i huset på Södra Tvärgatan 6 – en genomgående trerummare där ljuset, planlösningen och det fria läget tillsammans skapar ett hem att verkligen trivas i. Med sina 73 kvm, två sovrum och ett läge på våning 4 av 4 får du här en bostad som känns både luftig och privat. Bostadens hjärta är den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum, som ger fina sociala ytor och en modern känsla. Köket är stilrent och välplanerat med köksö, bra förvaring samt utrustning i form av diskmaskin, kyl/frys, inbyggd ugn och mikro. Här finns gott om plats för både vardagsliv och trevliga middagar i gott sällskap. Lägenheten erbjuder dessutom två sovrum i bra storlek, praktisk förvaring och ett badrum med tvättmaskin. Planlösningen är genomgående, vilket bidrar till ett fint ljusflöde och en harmonisk känsla genom hela bostaden. På föreningens isolerade innergård, som bara nås av medlemmarna, finns en lugn plats att verkligen trivas på. Här kan du koppla av i stillheten, grilla en sommarkväll eller bjuda över vänner på en trevlig utemiddag i en mer privat och ombonad miljö. Här bor du på Södercity med närhet till stadens utbud, samtidigt som du kommer hem till en välplanerad bostad med lugnt och fritt läge högst upp i huset. Ett hem för dig som söker något inflyttningsklart, socialt och lätt att tycka om direkt. Man bor i en välskött HSB förening med låg skuldsättning. Välkommen på visning!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Gustav Adolf i Helsingborg