1/36

2 850 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
92 m²
Våning
3 av 3, hiss finns ej
Avgift
7 894 kr/mån
Driftkostnad
4 800 kr/år
Byggår
1934
Förening
BRF Lärkträdet 19 i Kalmar
Energiklass
F
Pris/m²
30 978 kr/m²
Antal besök
635
Premium
Uteplats
Drottning Margaretas väg är en i folkmun känd och välbevarad gata i ett av stadens äldre kvarter. På omtyckta Söder, i vackert hus från 1930-talet, väntar en unik vindslägenhet. Att hitta ett boende likt detta är en möjlighet som inte kommer ofta.
Från bostaden har du utsikt över intilliggande, vackra bebyggelser (och ett tränat öga ser också havet) och trädgård. Det är något alldeles speciellt med ett så centralt läge som fortfarande kan ge en känsla av lugn och harmoni. Föreningens gemensamma trädgård är privat och alldeles ljuvlig. Stor gräsyta med plats för lek, grill och umgänge.
Interiört möts du av det bästa av två världar. Charm i form av spännande vinklar och vrår, synliga takbjälkar, takfönster och en generös takhöjd. Modernitet och bekvämlighet i form av ett totalrenoverat (2018) och påkostat skick. Du bor i det äldre kvarteret samtidigt som du njuter av hög komfort och standard. Kombinationen av bostadens etageutförande och föreningens gemensamma härliga uteplats gör att man många gånger glömmer att man bor i lägenhet. Det märks tydligt att bostaden i samband med sin totalrenovering fått ny skepnad även i sin utformning. Här är det en modern planlösning som numera sätter tonen. Där merparten av ytan tillägnas det sociala. Kök och sällskapsrum i en öppen planlösning med stora fönsterpartier i två väderstreck. Ett luftrum som ger plats för släkt och vänner. Sovrummen är strategiskt placerade i varsin ände varav det ena beskrivs som REJÄLT till storleken. Badrummet är rymligt och utrustat med egen tvättmaskin och torktumlare – vardagslyx när den är som bäst! Viktiga preferenser som goda förvaringslösningar och minimal insyn kan också bockas av här.