Logotyp av HusmanHagberg Borås
Logotyp av HusmanHagberg Borås

Lindormsgatan 32

Sjöbo, Borås kommun

Visa på karta

750 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    63 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 556 kr/mån
    Driftkostnad
    5 004 kr/år

Byggår
1957
Förening
BRF Enhörningen
Energiklass
D
Pris/m²
11 905 kr/m²
Premium
Balkong
Välkomna till denna trivsamma trerummare belägen högst upp i huset på vån 3. Här bor du i en välplanerad lägenhet med anmärkningsvärt låg avgift. Stort vardagsrum och balkong i härligt västerläge med fin utsikt över Rya Åsar. Köket är av äldre standard men erbjuder ett fullt funktionellt kök där kyl/frys byttes 2019 och spisen 2020. En lägenhet som verkligen känns större än 63 kvadrat! Vardagsrummet har kvar den fina fiskbensparketten och läget på våning 3 ger ett extra fint ljusinsläpp. Mycket välskött förening med god ekonomi. Föreningen har en egen relaxavdelning med bastu, fina uteplatser och övernattningslägenhet att hyra för familj och vänner. Läs mer om föreningen på mäklarens hemsida. Lugnt och fint läge på Sjöbo. Ute på gården finns lekplats, grönområden och busshållplats. Kort promenad bort finner ni Sjöbo torg med bl.a. matbutik, vårdcentral och pizzeria. I närområdet erbjuds också fotbollsplan, promenad- och cykelstigar, Rya Åsars naturreservat och Almenäs badplats. Förråd på källarplan tillsammans med cykelförråd och tvättstuga finns längre bort i samma lägenhetslänga. En trivsam bostad bara att flytta in i. Välkommen med din intresseanmälan! Med vänliga hälsningar Daniela Börjesson
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Enhörningen

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling