Logotyp av Bjurfors Borås
Logotyp av Bjurfors Borås

Lejongapsvägen 15B

Sandhult, Borås kommun

Visa på karta

695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    6 696 kr/mån
    Driftkostnad
    13 320 kr/år

Byggår
1982
Förening
HSB BRF Sandhult i Borås
Energiklass
F
Pris/m²
9 026 kr/m²
Premium
Balkong
Nu finns chansen att förvärva en trevlig bostadsrätt i familjevänliga och lugna Sandhult. Huset är belägen på en lugn återvändsgata med natursköna omgivningar och mycket nära till en fin lekplats. Bostaden är belägen 1 trappa upp i uppskattat gavelläge med mycket ljusinsläpp från tre håll. På entrésidan finns plats för mindre bord med stolar där du kan avnjuta frukosten i morgonsolen. Bostadens rymliga balkong vetter mot husets grönskande baksida. Balkongen ligger skyddad under tak. Här kan du sitta ostört och njuta av lugnet, fri utsikt utan insyn och kvällssolen. Lägenheten mäter 77 kvm och erbjuder kök och vardagsrum i öppen, social planlösning. Köket har full maskinell utrustning och god plats för matbord för 4-6 sittande gäster. Fräscht badrum som renoverades 2019 av föreningen i samband med stambytet. I badrummet finns även tvättmaskin och torktumlare från 2024. Vid större tvättlass kan man använda den gemensamma tvättstugan som ligger i en sidobyggnad precis intill. De båda sovrummen har bra storlek med plats för dubbelsäng. Till föreningens hus finns en plan gräsmatta och flera uteplatser med bord, stolar och grillmöjligheter. Till varje bostad hör ett förråd samt en p-plats. Bra läge i området med närhet till naturområden, förskola och skola f-6. Sandhult har en lantlig känsla med cirka 20 minuters bilfärd till Borås centrum. Från den närliggande busshållplatsen (800 meter) tar du dig till Borås och Alingsås. Även goda pendlingsmöjligheter till Sandared där högstadieskola finns, stor matbutik , simhall, tennishall, tågstation m.m. Välkommen att boka in er för visning!