Logotyp av Cohen Mäklarbyrå
Logotyp av Cohen Mäklarbyrå

Johannesbäcksgatan 80B

Salabacke, Uppsala kommun

Visa på karta

2 285 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    72 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 442 kr/mån
    Driftkostnad
    1 176 kr/år

Byggår
1962
Förening
BRF Brittgården
Energiklass
F
Pris/m²
31 736 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till denna smakfullt renoverade lägenhet i Brf Brittgården med lugnt läge med gångavstånd till Gränby Centrum. En totalrenovering (förutom badrum) av lägenheten har utförts under 2025/2026 med genomgående härlig färgsättning och fina materialval. Planlösningen erbjuder en välkomnande hall med laminatgolv och målade väggar, här finns plats för kläder och skor. Vidare finns ett härligt kök från IKEA. Köksö med sittplats samt förvaring. I köket finns bra arbetsytor och gott om förvaring. Vardagsrummet är stort med utgång till balkongen som har en fri sikt och soligt läge. Vidare finns 2 rymliga sovrum med fondvägg samt målade väggar. Badrummet är helkaklat med dusch samt kombinerad tork/tvättmaskin (ny, ej inkopplad). Till lägenheten hör två förråd, ett vindsförråd och ett matkällarförråd. Avgiften består av två delar, bränsleavgift beroende på ytan och avgift beroende på andelstal i föreningen. I avgiften ingår värme, varm- och kallvatten samt bostadsrättstillägg. För TV/bredband tillommer avgift om 125 kr per månad. På hyresavin läggs också en fast elavgift på 20 kr per månad eftersom föreningen har gemensam el med individuell mätning (IMD). Elförbrukningen debiteras kvartalsvis. Föreningen erbjuder ett bekvämt boende med gruppavtal via Tele2 som inkluderar bredband 500/500 samt digitalt grundutbud för TV. Fiber från Telia är indraget till samtliga lägenheter. Goda parkeringsmöjligheter finns med garageplatser, vanliga p-platser, p-platser med motorvärmare samt laddplatser för elbil. För de boende finns flera gemensamma faciliteter såsom tvättstugor med tork- och mangelrum, barnvagnsrum, pingisrum och cykelförvaring. På gården finns lekplats och grillplatser, och föreningen erbjuder även ett praktiskt övernattningsrum för gäster.