Logotyp av Mäklarhuset Örebro
Logotyp av Mäklarhuset Örebro

Korthållsgatan 15B

Rynningeåsen/norr, Örebro kommun

Visa på karta

2 050 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    67 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 337 kr/mån

Byggår
2013
Förening
BRF Omgången
Energiklass
E
Pris/m²
30 597 kr/m²
Uteplats
ENDAST BOKADE VISNINGAR! Ej öppen visning, välkommen med din anmälan till en privat visning! Välkommen till Korthållsgatan 15B! Tre rum och kök fördelat på 67 kvm med låg avgift! Dubbla uteplatser varav en stor terrass med sol från morgon till kväll under sommarhalvåret! Här får du både plats med matbord och loungegrupp. Genomgående ljus och modern med askparkett, vitmålade- och tapetserade väggar. Trivsamt och smart planerad, med öppen planlösning mellan kök och vardagsrum, här finns även en balkong i söder läge! Helkaklat duschrum med golvvärme samt kombinerad tvättmaskin/torktumlare. Lägenheten har stora fönster, mer eller mindre från tak till golv vilket bidrar till ett ökat ljusinsläpp och skapar en känsla av extra rymd. Två förråd i markplan ingår, ett som tillhör bostaden och ett som delas med grannen. Mycket trevligt och barnvänligt med lekplats och grönytor på innergården! Brf Omgången är en ekonomisk stabil förening med fin gemensamhet. I avgiften om 5 337kr. ingår det allra mesta - värme, vatten, tv- och bredband från Telia. En öronmärkt parkering till varje bostadsrätt, kostar 350 kr/månad. Laddstolpar finns i föreningen för el/hybrid-bil. Rynningeåsen som bostadsområde har utvecklats till ett lugnt och populärt område för äldre, yngre och barnfamiljer. Här bor du i direkt anslutning till Rynningevikens härliga natur- och friluftsområde oset. I området finns även förskola, lekplatser, matbutik och motionsspår. Endast 2 km till City och Universitetssjukhuset.