Logotyp av Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Logotyp av Mäklarhuset Malmö Regementsgatan

von Lingens Väg 11

Rosengård, Malmö kommun

Visa på karta

1 149 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    83,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    6 849 kr/mån

Byggår
1967
Förening
HSB BRF Ida i Malmö
Energiklass
E
Pris/m²
13 760 kr/m²
Balkong
Välkommen till Von Lingens väg 11 – en rymlig och välplanerad trerummare om 83,5 kvm på tredje våningen. Här erbjuds du ett bekvämt boende med genomtänkta ytor, generöst ljusinsläpp och gott om plats för hela familjen. Den stora hallen välkomnar dig med praktisk förvaring och fungerar som hemmets naturliga nav, som binder ihop alla rum på ett smidigt sätt. Bostaden har två rymliga sovrum som rymmer både dubbelsäng och garderober, perfekt för barnfamiljen, hemmakontoret eller gästrummet. Vardagsrummet är ljust och luftigt, med stora fönster som släpper in rikligt med dagsljus och skapar en trivsam atmosfär för både avkoppling och social samvaro. Köket är separat, generöst tilltaget och utrustat med gott om arbetsytor samt plats för ett stort matbord. Här finns alla möjligheter för matlagning, middagar och umgänge, och från köket når du även den inglasade balkongen, perfekt för morgonkaffet eller kvällshänget. Badrummet är rymligt och funktionellt, och dessutom finns en extra stor gästtoalett. Rosengård erbjuder ett levande och mångkulturellt område med närhet till kollektivtrafik, parker och grönområden, vilket gör det enkelt att ta sig både runt i Malmö och till närliggande städer. Området bjuder på ett rikt utbud av matställen, butiker och kulturella aktiviteter. Föreningen Brf Ida har ett aktivt föreningsliv med aktiviteter och gemenskap för alla åldrar, vilket gör det lätt att känna sig hemma. Denna bostad är perfekt för dig som söker en kombination av trivsel, funktionalitet och ett levande stadsdelsliv. Här finns allt du behöver för vardag och fritid på ett och samma ställe.