Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg
Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg

Kurirgatan 37

Ringstorp, Helsingborgs kommun

Visa på karta

1 750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    81 m²
    Våning
    2, hiss finns
    Avgift
    6 333 kr/mån
    Driftkostnad
    11 496 kr/år

Byggår
2012
Förening
BRF Mimers gård
Energiklass
D
Pris/m²
21 605 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkomna till en modern och trivsam lägenhet i en attraktiv fastighet från 2012 på omtyckta och lugna Ringstorp. Här bor ni med hiss från markplan, vilket gör bostaden tillgänglig och bekväm för alla åldrar. Redan i hallen möts ni av det genomgående parkettgolvet och de målade väggarna, samt en generös klädkammare som tillsammans med övriga förvaringsutrymmen ger hemmet en ovanligt smart och praktisk struktur. Det ljusa och öppna sällskapsutrymmet mellan kök och vardagsrum bjuder på ett fantastiskt ljusinsläpp och en välplanerad yta med gott om plats för både soffgrupp och matbord. Köket är från Vedum och utrustat med kvalitetsvitvaror från Siemens och Thermex. Härifrån når ni också den första av bostadens två helt möblerbara balkonger. Badrummet är uppdelat i två funktionella delar där den kaklade duschdelen möter den praktiska tvättdelen med klinker, målade väggar, tvättmaskin, torktumlare, arbetsbänk, överskåp och städskåp – perfekt för en smidig vardag. Lägenheten rymmer två rogivande sovrum i bra storlekar, och från det ena når ni den andra balkongen som ligger i ett trevligt västerläge. Föreningen erbjuder dessutom underjordiskt garage och mc-platser via kö, och läget är särskilt fördelaktigt även för er utan bil då ni når det mesta på bekvämt promenadavstånd. Detta är ett hem som kombinerar modern komfort, fina materialval och ett attraktivt läge – ett boende att trivas i varje dag. Har ni gäster som färdats långa vägar så finns det en övernattningslägenhet att hyra för 250 kronor/natt i föreningen. På Kurirgatan 37 i Ringstorp bor ni med ett bekvämt läge där det mesta finns nära till hands. Goda kommunikationer gör det enkelt att ta sig vidare, samtidigt som mycket finns inom gångavstånd. I närliggande Ringstorp centrum finns bland annat matbutik, thaikrog, pizzeria, florist, frisör och skola. I området hittar du även restauranger, bageri och gym. På bara några minuter med bil når ni handelsområdet Berga med stora butiker som ICA Maxi, Lidl och City Gross.