Logotyp av Fjällviddens Fastighetsmäklare AB
Logotyp av Fjällviddens Fastighetsmäklare AB

Snösvängen 1C

Ramundberget - Funäsdalen, Härjedalens kommun

Visa på karta

2 475 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    45 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    2 841 kr/mån
    Driftkostnad
    14 148 kr/år

Byggår
1999
Förening
BRF Bergfinken
Pris/m²
55 000 kr/m²
Mitt i Ramundbergets Alpinområde, endast 100 m från Fjällgårdsliften, ligger denna lilla pärla! Här bor man bekvämt med utsikt över backarna och ett unikt soligt sydvästläge. Några steg bort finns Ramundbergets Fjällgård och gästhuset, flera restauranger, sportaffär, skiduthyrning, pool, gym och lanthandel – ja allt man kan behöva för en avkopplande vecka i vacker fjällmiljö där man dessutom kan låta bilen stå helt och hållet - på egen p-plats dessutom. På funktionella 45 m² finns 2 sovrum, kombinerat allrum/kök, badrum med bastu samt separat WC med tvättmaskin. Alla inventarier och husgeråd ingår liksom parkeringsplats, skidförråd vid entrén, ett ca 2 m² stort källarförråd/ägarförråd samt tillgång till en enklare vallabod i källaren. Enklare än så här kan det knappast bli att skaffa ett eget back- och skidspårsnära fjällboende. Tillträde kan ske omgående och man kan redan denna vinter få flera fina veckor i fjällen. Vill man hyra ut är intäkterna goda! För att det är trevligt i Ramundberget, och i hela Funäsfjällen, det är det många som tycker: SVERIGES BÄSTA SKIDORT TRE ÅR I RAD Funäsfjällen, där Ramundberget ingår, har vunnit utmärkelsen som Sveriges bästa skidort av Freerides läsare och jury under 2023, 2024 och 2025. Freeride startades 1998 och är i dag, med sina 250 000 unika besökare varje månad under säsong, Sveriges i särklass största skidsajt. Årets Skidinspiratör: Ramundbergets initiativ Winter Pride fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör 2025 av SLAO (Svenska Skidanläggningars Organisation). Därutöver har man fått dess utmärkelser, det finns säkert fler: * Sveriges bästa barnskidområde #1 * Sveriges bästa pist #1 * Sveriges bästa offpistberg #2 * Besökare rekommenderar #2 * Skandinaviens populäraste skidområde.