Logotyp av LF Fastighetsförmedling Västervik
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Västervik

Ekbacksgatan 33A

Peru, Västerviks kommun

Visa på karta

1 375 000 kr

1 475 000 kr-7 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    69,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 987 kr/mån

Förening
BRF Arabien 1 i Västervik
Energiklass
E
Pris/m²
19 784 kr/m²
Balkong
Välkommen till Ekbacksgatan 33A – Smakfullt uppdaterad trerummare med sol hela dagen! Högst upp i huset finner du denna trerummare som genomgått en totalrenovering år 2023 av samtliga boytor inkl. nytt kök. Allt från golv och väggar till tak, el och tekniska lösningar samt vitvaror har förnyats/nytillkommit (enda undantaget är balkongen och badrummets ytskikt och inredning förutom tvättmaskin, torktumlare, duschblandare och VVS-avstängning till kök vilka är nya). Här bor du i en populär förening med en låg månadsavgift där precis allt ingår: VA, värme, el, bredband och TV – ett bekymmersfritt och ekonomiskt boende. Bostaden präglas av stilrena materialval där även innerdörrar, foder och lister har bytts ut. Hallen välkomnar med slitstarkt klinker som övergår i vacker askparkett, och här finns moderna skjutdörrsgarderober. Som en unik bonus är väggarna mot grannarna i både hall och kök extra ljudisolerade. Den ljusa askparketten sträcker sig enhetligt vidare in i båda sovrummen och vardagsrummet. Lägenheten är tekniskt uppgraderad för modern bekvämlighet med ny elcentral, nydragen jordad el och 3-fas (vilket möjliggör att kökets alla maskiner kan köras samtidigt). Belysningen i kök och vardagsrum styrs smidigt via Plejd i mobilen. Dessutom är hemmet tröskelfritt och robotanpassat i samtliga rum (förutom i badrum och balkong). Det generösa vardagsrummet rymmer både stor soffgrupp och matplats. Härifrån når du den inglasade balkongen med sol från morgon till kväll, komplett med måttanpassade gardiner för optimal komfort. Köket är smakfullt med vinylgolv och full maskinell utrustning, inklusive kyl och frys i fullhöjd samt integrerad diskmaskin. De två sovrummen är rogivande med bra förvaring, och det helkaklade badrummet erbjuder bekvämlighet med både tvättmaskin och torktumlare. Här bor du med närhet till både stadspuls och natur, med promenadavstånd till vattenbrynet och centrala Västervik endast 10 minuter bort. Ett inflyttningsklart hem utöver det vanliga.