Logotyp av SkandiaMäklarna Linköping
Logotyp av SkandiaMäklarna Linköping

Krouthéns Gata 8

Övre Vasastaden, Linköpings kommun

Visa på karta

3 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    95 m²
    Våning
    2, hiss finns
    Avgift
    5 718 kr/mån
    Driftkostnad
    7 128 kr/år

Förening
BRF Sveahov
Energiklass
B
Pris/m²
34 684 kr/m²
Balkong
Hiss
Med ett attraktivt läge på Krouthéns Gata finner du denna stilrena och charmiga trerummare belägen i ett fint hus om 95 kvadratmeter med egen stor balkong, moderna ytskikt såväl som en välplanerad och öppen planlösning. Bostaden har genomgående större ljusinsläpp som skapar en härlig rymd och är bekvämt belägen på våning två i ett hus med hiss. Fastigheten uppfördes av JM 2017 och lägenhetens påkostade materialval genomsyras i hela lägenheten Rummen disponeras enligt ett stilrent Marbodal kök i vitt med köksö som erbjuder bra arbetsytor, rostfria vitvaror och rymlig del för matplats. Två väl tilltagna sovrum varav båda har goda förvaringsmöjligheter. Stilren hall med vita väggar och skjutdörrsgarderob i spegelglas. Separat klädkammare med inredning från Elfa. Tillhörande finner ni två lyxiga och moderna toaletter där det ena helkaklade duschrummet har dusch, toalett och kommod. Badrummet är utrustat med badkar, tvättmaskin, torktumlare, toalett och handfat. Den här bostaden erbjuder även en härlig balkong med eftermiddagssol. Bostaden tillhör föreningen Brf Sveahov som bildades 2017 och består idag av totalt 93 st lägenheter. Föreningen tillhandahåller sina medlemmar bl.a. en vacker och lugn innergård, övernattningslägenhet, källarförråd samt cykelförråd. Föreningen disponerar över både garageplatser samt elplatser som de boende kan hyra och som nås smidigt via hissen rakt ned i källaren. Övre Vasastaden är en populär och lugn stadsdel som erbjuder närhet till bra restauranger, en välsorterad matbutik, frisör samt gym i området. Stadskärnan med dess rikliga utbud av shopping och aktiviteter når ni med cirka 10 minuters promenadavstånd. Resecentrum samt fjärrbussterminalen ligger i närhet till bostaden och har goda pendlingsmöjligheter för den som önskar. I området finner ni även ett antal grönskande parker samt Stångån med dess vackra promenadstråk. Goda kommunikationer från bostaden via buss, gång eller cykel till övriga delar av staden. Detta boende måste upplevas på plats. Tillträde sker enligt överenskommelse. Varmt välkommen på visning!