Logotyp av LF Fastighetsförmedling Växjö
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Växjö

Jupitervägen 4E

Östra Lugnet, Växjö kommun

Visa på karta

1 850 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    80,6 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    5 825 kr/mån
    Driftkostnad
    18 216 kr/år

Byggår
2014
Förening
BRF Jupiter i Växjö
Energiklass
D
Pris/m²
22 953 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Fantastiskt 3:a med hög standard på Östra Lugnet! Inglasad balkong i härligt västerläge och garageplats med fjärrstyrd port som hör till bostaden och som ingår i hyran. I garaget finns även ett förråd med uppvärmning. Hiss finns. Planlösningen fördelas över ca 80,6 kvm och bjuder på underbara umgängesytor där kök, matplats och vardagsrum förenas i en trivsam, delvis öppen planlösning. Påkostat kök från Ballingslöv utrusat med bland annat rostfria vitvaror och skafferi. Vidare finns här ett fint helkaklat badrum utrustat med tvättmaskin, torktumlare, arbetsbänk med tvättställ och golvvärme (el). Här finns även två trevlig sovrum, varav ett masterbedroom med fina förvaringsmöjligheter i en stor skjutdörrsgarderob. Ytterligare förvaringsmöjligheter finns i hallen i flera garderober. Tack vare lägenhetens gavelläge blir bostaden extra ljus med fönster i tre väderstreck, väl skyddade från insyn. Från vardagsrummet nås den inglasade balkongen belägen med ett fint och fritt västerläge med eftermiddags-och kvällssol. Entrésidan ligger i ett insynsskyddat österläge med morgonsol där det även finns plats för mindre caféset. Gym finns i föreningen. På populära Östra Lugnet bor du med bra bussförbindelser och fina cykelvägar in till city. Närhet till service, förskola och dagis. Närheten till naturen gör också att du får det bästa av två världar, på promenadavstånd når du Evedals badplats och underbara rekreationsområden. Sammantaget ett riktigt toppenboende som passar för såväl gammal som ung! Varmt välkomna att kontakta mäklare Kim Gromer för visning