Logotyp av LF Fastighetsförmedling Östersund
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Östersund

Kanslihusgränd 8B

Östersund, Östersunds kommun

Visa på karta

2 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    82 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns
    Avgift
    6 807 kr/mån
    Driftkostnad
    3 504 kr/år

Byggår
2015
Förening
HSB BRF Majoren i Östersund
Energiklass
C
Pris/m²
32 866 kr/m²
Balkong
Hiss
Välkommen till Kanslihusgränd 8B – en modern och trivsam bostad i populära Brf Majoren! Här erbjuds ett bekvämt boende med hiss och 82 välplanerade kvadratmeter som väntar på sin nya ägare. Du möts av en modern och social planlösning med ett rymligt kök i öppen anslutning till vardagsrummet – perfekt för både vardag och umgänge. Från vardagsrummet nås den stora, inglasade balkongen som förlänger bostaden och skapar en härlig plats att njuta av under större delen av året. Bostaden erbjuder två sovrum, varav ett generöst master bedroom med gott om förvaring. Det stilrena badrummet är helkaklat med klinkergolv och behaglig golvvärme samt utrustat med både tvättmaskin och torktumlare för extra komfort i vardagen. Här kan du flytta rakt in och börja trivas – utan att behöva tänka på renoveringar. Föreningen är aktiv och social med fina gemensamhetsytor samt tillgång till övernattningsrum för gäster. Gemensamhetsel ger låg elkostnad för den boende och fiber är indraget för snabb och stabil uppkoppling. I fastigheten finns varmgarage med platser att hyra, vilket ger bekväm parkering året om. I Stadsdel Norr bor du med det bästa av två världar – centralt men med närhet till natur och aktiviteter. På promenadavstånd finns vackra strövområden, utsiktspunkten Arctura, skidstadion, arenor, gym, mataffärer och all tänkbar service. Här kombineras stadens bekvämligheter med naturens lugn på ett sätt som få områden kan erbjuda. Varmt välkommen att hitta hem till en bostad som verkligen har det lilla extra!