Logotyp av SkandiaMäklarna Kristianstad
Logotyp av SkandiaMäklarna Kristianstad

Sjöcronas gata 2B

Östermalm, Kristianstads kommun

Visa på karta

2 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    95 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns ej
    Avgift
    6 321 kr/mån
    Driftkostnad
    6 972 kr/år

Förening
BRF Cornelius Sjöcrona
Energiklass
F
Pris/m²
26 263 kr/m²
Premium
Balkong
På anrika Sjöcronas gata 2B, i ett av Kristianstads mest eleganta sekelskifteshus, väntar denna fulländade trerummare som sömlöst förenar tidstypiska detaljer med modern komfort. Här möts man av generös takhöjd, vackra stuckaturer, klassiska profilerade lister, fiskbensparkett och charmiga brädgolv. Som om inte det vore nog finns tre vackra kakelugnar bevarade, som i nuläget inte är i bruk men likväl skapar stämning och är en självklar del i inredningen. Den här bostaden har med andra ord alla de attribut man önskar i ett sekelskifteshem. Lägenheten är smakfullt renoverad in i minsta detalj med exklusiva materialval och vackra färgsättningar. De genomgående rummen i fil bjuder på otroliga siktlinjer genom bostaden och förstärker känslan av rymd och ljus. Vardagsrummet är generöst till sin storlek och de stora fönsterna tillsammans med balkongen blir pricken över i. Mellan kök och vardagsrum finns en serveringsgång med bevarad originalinredning som för tankarna tillbaka till svunna tider. Köket har gott om förvaring, integrerad tvätt- och torktumlare i ett och bra bänkyta, kort och gott ett härligt kök att både laga mat och umgås i. Här finns även två rofyllda och rymliga sovrum samt ett helkaklat badrum. Detta är ett hem för den som söker ett sekelskiftesboende med själ, där historisk charm möter modern livsstil - på ett av stadens mest eftertraktade lägen. Här bor man i ett lugnt område, i en stabil och välskött förening med bra gemenskap. Läget är dessutom oslagbart med promenadavstånd till stadskärnan och skolor, vilket gör vardagslivet smidigt och bekvämt. Varmt välkommen att göra en intresseanmälan så hör ansvarig mäklare av sig när det blir aktuellt för visning! Följ oss gärna på Instagram på @Skandiamaklarna_kristianstad. Där får ni full uppdatering på både aktuella och framtida förmedlingar.