1/23

6 795 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
76 m²
Våning
7, hiss finns
Avgift
4 443 kr/mån
Byggår
1962
Förening
BRF Banvakten
Energiklass
D
Pris/m²
89 408 kr/m²
Antal besök
837
Premium
Balkong
Hiss
Renoveringschans! Välkommen till denna unika möjlighet på attraktiva Gärdet – en rymlig och ljus trerummare om 76 kvm med stor potential! Insynsfritt och ostört läge på våning 7 i huset.
Här bor du i ett eftertraktat hörnläge som ger ett fantastiskt ljusinsläpp från flera väderstreck och skapar en luftig, trivsam känsla i hela bostaden. Lägenheten erbjuder generösa sällskapsytor, två harmoniska sovrum och en flexibel planlösning som passar såväl familjen som dig som vill skapa ditt drömboende från grunden. Bostaden är i behov av renovering, vilket ger dig en sällsynt chans att sätta din egen prägel och forma varje detalj efter smak och stil. Samtidigt är skicket fullt beboeligt – här kan du flytta in direkt och successivt förvandla bostaden till något alldeles extra. Från balkongen, belägen på hög höjd, njuter du av en härlig utsikt – en härlig oas att njuta av årets varmare dagar.
Ett hem med oändliga möjligheter, högt upp i huset med balkong! Välkommen att längta hem.
Område
Gärdet sträcker sig över norra delen av centrala Stockholm och gränsar till Djurgården, Östermalm och Ladugårdsgärdet. Området omges av vacker natur, med Hagaparken i norr och Djurgården med dess skogspromenader och museer i söder. Gärdet kantas av strandlinjen mot Djurgårdsbrunnsviken, vilket ger möjlighet till avkoppling vid vattnet och är även känt för sina generösa gröna ytor som lockar människor till att njuta av utomhusaktiviteter och picknickar. Stora gräsmattor och trädalléer erbjuder en fridfull plats för rekreation och avkoppling. Området är populärt för joggare, cyklister och promenerande tack vare dess natursköna omgivningar. Fältöversten är ett shoppingområde som kombinerar moderna butiker och restauranger med en historisk atmosfär. Gärdet hyser olika evenemang året runt. Konserter, idrottsevenemang och festivaler skapar en livlig atmosfär. Gärdets närhet till andra centrala områden i Stockholm gör det till en idealisk plats för sammankomster och evenemang. Gärdet är välanslutet till Stockholms kollektivtrafiksystem och du kan enkelt ta dig runt via Tunnelbanans röda linje som går genom området, och det är även enkelt att nå området med buss eller cykel. Sammanfattat så är Gärdet en pärla som förenar natur, kultur och stadsliv på ett harmoniskt sätt. Med sina gröna ytor, kulturella attraktioner och närhet till vattnet är Gärdet en plats där stockholmare och besökare kan njuta av en unik kombination av avkoppling och upplevelser.