Logotyp av LF Fastighetsförmedling Borlänge
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Borlänge

Norra Gyllegatan 16A 1101

Östermalm, Borlänge kommun

Visa på karta

1 100 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    74 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 734 kr/mån

Byggår
1961
Förening
BRF Verkmästaren
Pris/m²
14 865 kr/m²
Premium
Balkong
En trivsam trea i fint skick finns nu till salu på omtyckta Östermalm. Planlösningen är trevlig med dess öppenhet mellan köket och det ljusa vardagsrummet. Från vardagsrummet nås bostadens balkong. I bostaden finns förvaring genom både garderober samt en klädkammare. Badrummet är helkaklat och här finns det förberett för den som önskar att installera tvättmaskin. På vinden finns bostadens större förråd och i källaren finns det ett mindre (matkällare). På Östermalm bor du i trivsamma och omtyckta kvarter. Centrum ligger ett stenkast från lägenheten och Kupolen finns en cykeltur bort. I närheten finns även Högskolan Dalarna, förskola, restauranger, caféer och park. Gott om kommunikationer med närhet till både buss och tåg. Föreningen har tagit beslut gällande balkongrenovering, information från föreningen: "Vi har lämnat in om bygglov för större (70 cm djupare) och inglasade balkonger. Det kommer att bli en balkongavgift på ca 730 kr/månad när balkongerna är byggda (tidigast från 1/6-2026)." - Varmt välkommen med din visningsbokning! -
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Verkmästaren

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling