Logotyp av Lejons Mäkleri
Logotyp av Lejons Mäkleri

Nygatan 84

Öster, Örebro kommun

Visa på karta

2 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    66 m²
    Våning
    2 av 10, hiss finns
    Avgift
    2 516 kr/mån
    Driftkostnad
    15 624 kr/år

Byggår
1961
Förening
BRF Vallen Riksbyggen Örebro
Energiklass
D
Pris/m²
34 091 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Nu ges möjlighet att förvärva en mycket tilltalande och välplanerad trerumslägenhet om 66 kvm. Ett hem som kombinerar stilrena materialval, generöst ljusinsläpp och ett eftertraktat läge med närhet till stadens puls. Bostaden erbjuder ett modernt och smakfullt kök med goda arbetsytor, stilren inredning och en naturlig plats för matbord vid fönster. Vardagsrummet är rymligt och elegant med stora fönsterpartier som ger ett härligt ljusflöde och förstärker känslan av rymd. Härifrån nås balkongen som blir en naturlig förlängning av bostaden och skapar ett extra rum att nyttja stora delar av året. Två rogivande sovrum med god förvaring ger en funktionell och harmonisk planlösning. Badrummet är stilrent utfört med kakel och klinker samt utrustat med dusch, handdukstork och tvättmaskin. Helheten präglas av en genomtänkt planlösning där sociala ytor och privata rum samspelar på ett tilltalande sätt, vilket skapar ett hem med både komfort och elegans. Låg månadsavgift i en stabil och välskött förening med god ekonomi. Här bor du på attraktiva Öster, ett område som kombinerar närhet till stadens utbud med ett levande och bekvämt vardagsliv. Restauranger, gym och service finns inom kort avstånd, samtidigt som citykärnan nås på några minuters promenad. I närområdet finns även arenor för fotboll, hockey och bandy, vilket bidrar till områdets unika karaktär. Universitetet och sjukhuset nås smidigt med cykel. Föreningen BRF Vallen är välskött och ekonomiskt stabil, vilket ytterligare förstärker tryggheten i detta boende. Välkommen att kontakta Dino Dobric för mer information kring processen!