Logotyp av HusmanHagberg Hägersten
Logotyp av HusmanHagberg Hägersten

Fageredsgränd 6

Östbergahöjden, Stockholms kommun

Visa på karta

2 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    83 m²
    Avgift
    5 798 kr/mån
    Driftkostnad
    8 520 kr/år

Byggår
1968
Förening
BRF Ättegrenen 1
Energiklass
E
Pris/m²
31 928 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Hiss
Välkommen till Fageredsgränd 6 – en magiskt fin 3:a om 83 kvm som kombinerar modern standard, komfort och en insynsskyddad tillvaro. Här bor du i en bostad med härlig uteplats som kan avnjutas under dygnets alla timmar – perfekt för både avkoppling och sociala stunder. En stor höjdpunkt, utöver uteplatsen, är möjligheten att ha två toaletter – något som är extremt sällsynt i området och höjer både bekvämligheten och vardagslyxen. Lägenheten erbjuder en genomtänkt planlösning med två rymliga sovrum där möbleringen kan varieras i det oändliga. Köket renoverades 2020 och håller en modern, stilren standard med generösa arbetsytor, gott om förvaring och full maskinell utrustning. Samma år byttes även samtliga golv och dörrar i bostaden, vilket ger ett enhetligt och fräscht intryck. Intill finns ett luftigt vardagsrum med fint ljusinsläpp och gott om plats för både soffgrupp och matbord – en naturlig samlingspunkt för familj och vänner. Det helkaklade badrummet är utrustat med dusch, handfat, tvättmaskin och torktumlare. Utöver detta finns även en separat WC – en sällsynt detalj i området som gör vardagen både enklare och mer bekväm. Bostaden välkomnar dig med en rymlig hall med god förvaring och en säkerhetsdörr av PDK4-standard, vilket skapar en extra känsla av trygghet. Bostaden tillhör den välskötta och stabila föreningen BRF Ättegrenen 1, som har en låg belåningsgrad och kontinuerligt arbetar för att skapa trygghet och mervärde för sina medlemmar. Området runt Fageredsgränd är grönt, barnvänligt och lugnt, med närhet till natur, skolor, förskolor, livsmedelsbutik och populära parker. För den som vill ha variation finns även restauranger och caféer inom bekvämt avstånd. Detta är en bostad som verkligen har allt: modern standard, nya ytskikt, låg avgift, trivsam planlösning, två toaletter och ett insynsskyddat läge i en trygg förening. Ta chansen att uppleva det på plats – boka en visning idag! Kontakta ansvarig mäklare Andy Shabo på 072-183 44 44 för mer information eller för att boka din privata visning.