Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Förlandagränd 10

Östberga - Älvsjö, Stockholms kommun

Visa på karta

2 400 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    83 m²
    Avgift
    4 621 kr/mån

Byggår
1968
Förening
BRF Ätten 2
Pris/m²
28 916 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Östbergas finaste 3:a! Varmt välkomna till denna moderna 3:a med uteplats, soldränkt balkong och ett fräscht badrum samt WC. Lägenheten har genomgående bra ljusinsläpp som skapar en varm och mysig miljö i lägenheten. Man får två rymliga sovrum samt ett stort vardagsrum med plats för stor soffgrupp samt matbord. Lägg därtill en stabil förening med låga avgifter och de stora renoveringarna bakom sig, bergvärme och solid ekonomi. Dessutom ett riktigt bra läge i området! KOMMUNIKATIONER: Goda kommunikationer med gångavstånd till tvärbana och pendeltåg vid Årstaberg. Med 10 minuters bussresa tar du dig till Liljeholmen, där finns Liljeholmens galleria med butiker och restauranger. Till Gullmarsplan tar du dig på 10 minuter med buss där du har förbindelser med tunnelbanans gröna linje. Just nu pågår bygget av den gula linjen som kommer förbättra kommunikation ännu mer. Med bil tar du dig direkt ut på E:4an, Essingeleden, söderledstunneln och Huddingevägen. Bilresan in till stan tar ca 7-10 min. OMRÅDET: Östberga är ett område med ett utmärkt läge då det ligger väldigt nära City samt mycket grönområden för härliga promenader eller löpturer runt Årstafältet. Området är beläget nära Årsta och Örby. I närområdet kommer nya bostäder att byggas och Östberga kommer att bli ännu attraktivare Många bostadsinnehavare i Östberga flyttar oftast inom området då de stortrivs väldigt bra här. Här erbjuds därtill ett boende i lugnt, trevligt och barnvänligt område med närhet till både grönska, god service och kommunikationer. En kortare promenad bort finns Årstafältet. I närområdet finner ni flera matbutiker som ligger en kort sträcka från bostaden och i området har ni även den stora matbutiken Coop. Det finns ett flertal förskolor och skolor i området. Flera stora köpcenter ligger i närheten av Östberga. Varmt välkomna på visning!