Logotyp av Svenska Mäklarhuset Landskrona
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Landskrona

Badhusgatan 23

Nyhamn, Landskrona kommun

Visa på karta

3 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    113,5 m²
    Våning
    2 av 7, hiss finns
    Avgift
    8 375 kr/mån

Byggår
2006
Förening
HSB BRF Öresund i Landskrona
Energiklass
E
Pris/m²
35 198 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Välkommen till en bostad som verkligen sticker ut – en stor och stilfullt omgjord fyra med ett av Nyhamns mest eftertraktade lägen, mitt på charmiga Badhusgatan. Här bor du med närhet till det bästa av två världar: havets rogivande närhet i kombination med stadens utbud – och det i ett hem som bjuder på både imponerande rymd, genomgående ljusflöde och en planlösning utöver det vanliga. Redan när du kliver in möts du av en generös bostad där varje kvadratmeter är omsorgsfullt planerad. Kök och vardagsrum är halvöppet integrerade – vilket ger ett socialt flöde utan att tumma på rummens egna karaktär. De stora fönsterpartierna låter ljuset strömma in och skapar ett levande hem som förändras med dagens timmar och årstidernas skiftningar. Från såväl kök som vardagsrum har du vacker utsikt över hamninloppet och det glittrande Öresund – en vardagslyx som är svår att vänja sig vid. Från både det luftiga vardagsrummet och det rofyllda master bedroom kliver du rakt ut på den stora uteplatsen i norrläge – en svalkande oas under varma sommardagar och en perfekt plats att njuta av kvällssolen som färgar horisonten i varma toner. Här finns gott om plats för både loungemöbler och middagsbord – en förlängning av hemmet under sommarhalvåret. Sovrumsdelen är smart avskild från de sociala ytorna och huserar två rymliga sovrum samt ett av de två badrummen – komplett med badkar och inbjudande atmosfär. Det andra badrummet, utrustat med dusch, ligger lättillgängligt intill hallen. Här finns också en separat tvättstuga som ger ett extra plus i vardagen. Förvaringen är generös och genomtänkt, med flera garderober bakom skjutdörrar som smälter in i bostadens stilrena uttryck. Den öppna känslan, de ljusa ytorna och den väldisponerade planlösningen gör detta till ett hem där det är lätt att trivas – och där du får mer än vad man vanligtvis förväntar sig av en trerummare. Välkomna på visning!