Logotyp av Bjurfors Borås
Logotyp av Bjurfors Borås

Torgilsgatan 18B

Norrmalm, Borås kommun

Visa på karta

1 745 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    68 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 930 kr/mån
    Driftkostnad
    3 600 kr/år

Byggår
1949
Förening
BRF Boråshus nr 11
Energiklass
F
Pris/m²
25 662 kr/m²
Balkong
I en grönskande och rofylld del av Norrmalm erbjuds nu ett hem där ljus och rymd möts på bästa sätt. Här bor du i en stabil förening med låg belåning. Tack vare det härliga läget och ljusinsläppet från två väderstreck skapas en trivsam atmosfär i hela bostaden. Bostaden erbjuder en genomgående renoverad helhetskänsla. Köket ligger i delvis öppen planlösning mot hall /vardagsrummet och är ett klassiskt kök med vita skåpsluckor och vitvaror i rostfritt stål. Här finns gott om förvaring i skåp samt generösa arbetsytor på båda sidor. Den maskinella utrustningen består av induktionshäll, varmluftsugn, vägghängd fläkt, diskmaskin samt kombinerad kyl och frys. Till höger öppnar det rymliga vardagsrummet upp sig. De stora fönsterpartierna med sina djupa nischer skapar ett harmoniskt dagsljusspel över det enhetliga golvet som löper genom hela bostaden. Rummet erbjuder gott om plats för möblering efter önskemål och här finns utrymme för både soffgrupp och matplats. Från vardagsrummet nås den härliga balkongen med ett perfekt solläge i söder. Bostadens största sovrum rymmer enkelt en dubbelsäng med tillhörande sängmöbler, nattduksbord, byrå samt övrig inredning. En rejäl garderob ger gott om plats för klädförvaring. Även här löper samma golv som i övriga lägenheten. Från detta sovrum nås även bostadens lilla WC, som vid behov även kan göras om till en separat tvättavdelning. Även bostadens andra sovrum är rymligt och har gott om förvaring samt fint ljusinsläpp. Rummet passar perfekt som kontor eller barnrum. Från hallen nås ett helkaklat badrum utrustat med badrumsskåp, kommod, dusch och WC samt en walk-in-closet. Längst upp på Torgilsgatan, på toppen av Norrmalm, finner ni Brf Boråshus nr 11 – en stabil förening med god ekonomi och hög trivselfaktor. Många flyttar inom föreningen och flera väljer att bo kvar under lång tid. Här bor ni i vackra kvarter, citynära men ändå lugnt. I närheten finns både natursköna Kypesjön och Borås djurpark. Kommunikationerna är goda med buss som på bara några minuter tar dig direkt in till citykärnan. I närområdet finns även servicebutiker, restauranger, förskolor och skolor samt sjuk- och tandvård. Välkommen på visning!