Logotyp av Fastighetsbyrån Stockholm – Norra Djurgårdsstaden

Fågelhundsgatan 20

Norra Djurgårdsstaden, Stockholms kommun

Visa på karta

7 995 000 kr

8 500 000 kr-6 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    79 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns
    Avgift
    5 607 kr/mån

Byggår
2012
Förening
BRF Husarhagen
Energiklass
C
Pris/m²
101 203 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till en ljus och trivsam lägenhet med naturnära läge! I ett eftertraktat läge intill Husarviken och Kungliga Nationalstadsparken ligger denna ljusa och välplanerade lägenhet. Här möts du av en harmonisk atmosfär med utsikt över vatten och grönska som förändras med årstiderna. Vardagsrummet är rymligt och lättmöblerat, och det separata köket har plats för en större matgrupp vid fönster. Genomgående ljusa ytskikt och parkettgolv förstärker den luftiga känslan. Master bedroom är generöst tilltaget och har en praktisk walk-in-closet samt utgång till balkongen, som erbjuder en härlig utsikt över den lummiga parken, med vyer mot Kungliga Nationalstadsparken och Husarviken. Det andra sovrummet fungerar utmärkt som barnrum, gästrum eller arbetsrum. Badrummet är helkaklat och generöst, utrustat med dusch, wc, handfat samt både tvättmaskin och torktumlare. Föreningen är stabil med god ekonomi, och garageplats finns att hyra (separat kö). Här bor du med naturen nära inpå, med promenad- och joggingstråk samt grönområden precis utanför porten, samtidigt som stadens puls aldrig är långt borta. I området finns allt du behöver, på Bobergsgatan hittar du Coop, brödbutik, sushi och apotek, och populära OCRA, Granero Bakery samt Systembolaget i Gasverksområdet ligger bekvämt till. Kommunikationerna är utmärkta med tunnelbanan vid Ropsten på cirka tio minuters promenad och busslinjerna 6, 57 och 75 tar dig smidigt till olika delar av stan. Området är barnvänligt med flera förskolor, lekparker och Bobergsskolan F–9. Varmt välkommen på visning!