Logotyp av Fastighetsbyrån Katrineholm/ Vingåker
Logotyp av Fastighetsbyrån Katrineholm/ Vingåker

Stensättersgatan 37 C

Norr, Katrineholms kommun

Visa på karta

875 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    82,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 425 kr/mån
    Driftkostnad
    3 533 kr/år

Förening
BRF Vinrankan
Energiklass
D
Pris/m²
10 606 kr/m²
Premium
Balkong
Läget är utmärkt med närhet på bara några minuter når du centrala Katrineholm där du finner järnvägsstationen vilket gör vardagen smidig och pendlingen enkel. Även matbutiker, förskolor och skolor finns på bekvämt avstånd. Dessutom erbjuds vackra promenadstråk i det grönskande närområdet. Nu finns möjligheten att förvärva en trivsam, ljus och välplanerad bostad om hela 82,5 kvm, belägen högst upp huset och i ett lugnt område. Lägenheten är fördelad på tre rum och kök med två ingångar– tidigare två separata lägenheter (en etta och en tvåa) – vilket ger generösa ytor och en flexibel planlösning med två toaletter, varav den ena med dusch. Här möts du av ett hemtrevligt hem med gott om förvaring, både i själva lägenheten och i de tillhörande förråden: två matkällarförråd och ett vanligt förråd. Köket erbjuder bra med arbetsytor och skåp med originalinredningen från 50-talet, väl fungerande skafferi. Rummen har bra utrymme och går att omfördela med annan än befintlig planlösning. Den rymliga balkongen är supertrevlig från vår till höst och kan erbjuda sol från kl. 13 till solnedgång. Vardagen underlättas med att det finns en tvättmaskin i bostaden. Bostadsrättsföreningen är stabil och ekonomiskt välskött, och i samma hus finns bekvämligheter såsom tvättstuga, föreningslokal samt ett mindre gym – perfekt för dig som vill träna på hemmaplan.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende