Logotyp av SkandiaMäklarna Eskilstuna
Logotyp av SkandiaMäklarna Eskilstuna

Ester Kvarnströms gata 9

Norr, Eskilstuna kommun

Visa på karta

2 298 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    75 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns
    Avgift
    5 337 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Byggår
2024
Förening
BRF Bolinder i Eskilstuna
Energiklass
C
Pris/m²
30 640 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Välkommen till Ester Kvarnströmsgata 9 och denna välplanerade gaveltrea om 75kvm med bra ljusinsläpp, uteplats samt promenadavstånd till stan. Nu finns möjligheten att köpa en helt nyproducerad lägenhet i Brf Bolinder etapp 2. Lägenheten präglas av halvöppen planlösning mellan kök och vardagsrum, här får du med enkelhet plats med både matbord och soffa samt tv-möbel. Ett fint parkettgolv sträcker sig genom hela lägenheten och skapar ett enhetligt intryck. Två rymliga sovrum med bra förvaring i garderober samt walk in closet. Från vardagsrummet når du även den rymliga uteplatsen med utsikt över den välskötta innergården. Hall med praktiskt klinkergolv och stor förvaring för ytterkläder samt skor i skjutdörrsgarderob. Helkaklat badrum med tvätt- och torktumlare med bänk yta och överskåp. I föreningens garage finns det möjlighet till parkeringsplats, därifrån går hissen direkt upp till bostadens entrévåning. Ett källarförråd hör också till lägenheten. BRF - Bolinder Nybildad bostadsrättsförening med 67 lägenheter i hjärtat av Norr. Här finns tvättstuga, förråd, cykelrum och möjligheten till garageplats för den kräsne. Privat och lugn innergård med uteplats, gångstråk och lekplats för dem mindre i familjen. En privat oas i hjärtat av Norr att njuta av. NORR - NÄTET På Ester Kvarnströmsgatan 9 har du nära till det mesta! I kvarteret "Nätet" växer en helt ny stadsdel upp med bl.a. äldreboende, förskola, matbutik och utrymmen för caféer och restauranger. Det finns även gott om parkeringsplatser utmed gatorna i området, och garage att hyra på flera håll i området. Med sitt centrala läge finns centrumkärnan med tågstation, den helt nya högskolan, stadens alla busslinjer, shopping, restauranger och underhållning inom några minuters promenad. I bostadens närhet finns kvartersbutik, gym, pizzerior, sushirestaurang och bensinstation. Strax intill nås vackra promenadstråk längs med ån mot det expansiva Munktellområdet där badhus, Volvo CE arena, nybyggd sporthall och badmintonhall finns. Busshållplats finns strax intill. Det perfekta läget för dig som vill njuta av allt det bästa med Eskilstuna!