Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Mats Knuts väg 200T

Mats Knuts/Nygårdsdalen, Borlänge kommun

Visa på karta

2 050 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    93 m²
    Våning
    1 av 1, hiss finns ej
    Avgift
    6 397 kr/mån
    Driftkostnad
    11 808 kr/år

Byggår
2022
Pris/m²
22 043 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till detta moderna parhus i ett plan på attraktiva Mats Knuts väg, uppfört 2022 med genomtänkt planlösning och bekväm standard. Bostaden om 93 kvm erbjuder ett lättskött boende med sociala ytor, bra funktioner och en trivsam uteplats där du kan njuta av soliga dagar. Entréplanet bjuder på en öppen och luftig planlösning mellan kök och vardagsrum, vilket skapar ett tydligt fokus på umgänge och rymd. Köket är modernt utformat med god arbetsyta och naturlig plats för matbord, medan vardagsrummet blir en central punkt i hemmet med fint ljusinsläpp. Nuvarande ägare har tagit bort en vägg i vardagsrummet som tidigare var det fjärde rummet i bostaden, möjlighet finns att återställa detta för nästa ägare. Bostaden har flera väl tilltagna rum som fungerar både som sovrum och flexibla ytor för exempelvis hemmakontor eller hobbyrum. Badrummet är funktionellt och helkaklat med egen tvättdel, vilket ger hög vardagskomfort. Från vardagsrummet når du den privata uteplatsen, ett naturligt förlängt vardagsrum under årets varmare månader. Här finns plats för utemöbler, grill och växter och det är lätt att skapa en trivsam utemiljö. Området kring Mats Knuts väg är lugnt och trivsamt med närhet till grönområden, bra kommunikationer och bekvämligheter i Borlänge. Här har du goda möjligheter till promenader, cykelturer och vardagsservice inom kort avstånd. Ett modernt, inflyttningsklart boende med låg driftskostnad och funktionella ytor – ett hem att trivas i från första dagen.