Logotyp av LF Fastighetsförmedling Vänersborg
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Vänersborg

Petersbergsvägen 53A

Mariero, Vänersborgs kommun

Visa på karta

625 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    69,5 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 758 kr/mån
    Driftkostnad
    5 832 kr/år

Byggår
1964
Förening
Riksbyggen BRF Vänersborgshus nr 6
Energiklass
E
Pris/m²
8 993 kr/m²
Premium
Balkong
Varmt välkommen till Petersbergsvägen 53A och denna smakfullt renoverade trerummare med inglasad balkong. Bostaden genomgick en totalrenovering under 2019–2020 och präglas idag av stilrena materialval och en genomgående hög standard. Här möts du av ett modernt kök från Sjöstad, ett rymligt helkaklat badrum, ett luftigt vardagsrum samt två bra sovrum. Fina ytskikt tillsammans med ett genomgående parkettgolv skapar en snygg och enhetlig känsla. Från vardagsrummet nås bostadens verkliga höjdpunkt – den generösa inglasade balkongen som förlänger säsongen och erbjuder gott om plats för en trivsam möblering. I området finns goda parkeringsmöjligheter genom fria parkeringsplatser för de boende såväl som fria parkeringar längst gatan. Möjlighet till garage finns genom separat kö. Här bor du i ett lugnt och omtyckt område med närhet till livsmedelsbutik, pizzeria, skolor och barnomsorg. Fina promenadstråk finns vid Holmängen och Källshagen, och både Vänersborgs och Vargöns centrum nås smidigt med cykel på cirka 10 minuter eller med bil på endast 5 minuter. Dessutom råder goda bussförbindelser genom närliggande hållplats. Välkommen att boka dig på visning!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Vänersborgshus nr 6

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling