Logotyp av Fastighetsbyrån Jönköping
Logotyp av Fastighetsbyrån Jönköping

Ängsrogatan 6 A

Mariebo, Jönköpings kommun

Visa på karta

2 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    81,5 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 096 kr/mån
    Driftkostnad
    9 062 kr/år

Byggår
1968
Förening
BRF Ormbunken nr 13
Energiklass
E
Pris/m²
28 160 kr/m²
Premium
Balkong
På lagom avstånd från citys brus och sus samt med ett naturnära och lugnt läge finner vi denna ytterst väldisponerade trea. Bekvämt belägen på första våningen, enbart en halv trappa upp finner ni denna öppna och moderna trea med genomgående renoverade ytor. Interiören är genomtänkt med praktiska och väl tilltagna ytor. Direkt när man kliver in i bostaden upplever man en härlig känsla och en fin rymd tack vare den öppna planlösningen samt det fina ljusinsläppet. Bostaden har varsamt renoverats med genomtänka lösningar och med vackra materialval och färgsättning, vilket gör att detta är ett hem att bara flytta in i. Bostaden disponerar idag två rejäla sovrum med angränsande klädkammare, en rymlig hall med förvaringsmöjligheter, ett helkaklat badrum med tvättsektion samt en semiöppen planlösning mellan det stilfulla köket vardagsrummet. Som en förlängning av vardagsrummet nås den inglasade balkongen som har ett fritt läge. Balkongen ligger i ett härligt västerläge, vilket gör att man kan njuta av många härliga soltimmar. Förvärva ni denna bostaden kommer ni även flytta in i en stabil och trygg förening med mycket god ekonomi och som kontinuerligt har genomför underhåll och förbättringar på fastighetens byggnad och mark. Föreningen har en belåning om endast 786 kr per kvadratmeter. Denna pärla ligger i ett lugnt och eftertraktat område på Mariebo, med närhet till både grönområden så som Vattenledningsparken och Stadsparken, skolor och bra kommunikationer. Här får du verkligen det bästa av två världar - ett rofyllt läge samtidigt som du har stadens puls inom räckhåll. Kontakta ansvarig mäklare Evelyn Daniel på 0720 19 19 11 eller [email protected] för mer information.