Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren
Logotyp av Notar by Pontuz Löfgren

Vänskapens väg 5C

Ljusstaden, Kalmar kommun

Visa på karta

1 445 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    88 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 688 kr/mån
    Driftkostnad
    7 350 kr/år

Byggår
2016
Förening
BRF Husbilen 8
Energiklass
E
Pris/m²
16 420 kr/m²
Premium
Balkong
Bästa läget i området, hörnläge med fritt läge! Välplanerad etagelägenhet belägen i populära Ljusstaden. Denna bostad erbjuder 88 kvadratmeter av ytterst välplanerade ytor, utformade för att möta alla dina behov. Med ett modernt och funktionellt kök som smidigt samspelar med vardagsrummet i en öppen planlösning skapas en trivsam och social atmosfär. Här finns två sovrum i generös storlek, ett stilrent badrum utrustat med praktisk tvättpelare samt en gästtoalett. Det som verkligen utmärker denna lägenhet är de två balkongerna i olika väderstreck. Här ges du möjlighet att njuta av solen under hela dagen eller slå dig ner i skuggan när det passar bättre. Bostaden håller genomgående hög och modern standard. Den öppna planlösningen på nedre plan skapar en perfekt yta för familj och vänner att umgås på, samtidigt som det finns gott om plats för vardagens alla behov. Tack vare hörnläget får bostaden ett fint ljusinsläpp från två håll. Här ryms enkelt ett stort matbord, en rymlig soffgrupp, tv-möbel och övrig inredning som tillsammans skapar en inbjudande miljö. Dessutom finns en praktisk hall med klinkergolv samt en rymlig klädkammare. På övre plan ligger två väl tilltagna sovrum med goda möjligheter att anpassa efter dina behov. Det största rummet är så pass generöst att det enkelt kan delas av om ytterligare ett rum önskas eller nyttjas som ett extra lyxigt sovrum. Här finns även en praktisk klädkammare samt en extra toalett som förenklar vardagen. Att bo i Ljusstaden innebär närhet till allt naturen har att erbjuda. Fantastiska badplatser, golfbana och vackra promenadstråk finns precis runt hörnet och förgyller fritiden. För barnfamiljen finns både förskola och skola inom bekvämt avstånd, och busshållplatsen ligger endast ett stenkast bort. Med cykel når du både centrum och Hansa City på cirka 15–20 minuter. Välkommen på visning och upplev denna fina bostad på plats!