Logotyp av Fastighetsbyrån Göteborg - Eriksberg
Logotyp av Fastighetsbyrån Göteborg - Eriksberg

Lodjursstråket 1

Lindholmen, Göteborgs kommun

Visa på karta

8 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    85,5 m²
    Våning
    60 av 74, hiss finns
    Avgift
    7 792 kr/mån
    Driftkostnad
    7 620 kr/år

Byggår
2024
Förening
BRF Karlatornet 1:4
Energiklass
D
Pris/m²
100 526 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Högt över Göteborg, där vinden bär löften och horisonten öppnar sig så långt ögat kan nå, reser sig en av Skylevels mest gåtfulla och storslagna boningar. En trerummare i som inte enbart blickar ut över staden, den vakar över den, som ett stilla vakttorn i skyn. Balkongen, vidsträckt, är en plats där dagen vecklar ut sig. Här möter du gryningens mjuka stillhet och skymningens brinnande guld. Köket är inte bara hemmets hjärta, det är en scen för livets ögonblick, där Binovas italienska elegans förenas med Gaggenaus exakta kraft, som en symfoni mellan skönhet och precision. Det största sovrummet är en privat fristad, en kammare för vila och återhämtning. Här väntar en walk-in-closet som ett dolt skattkammarrum och ett badrum klätt i marmor, där tidlös exklusivitet blir en del av vardagen. Det andra sovrummet öppnar sig mot staden, badar i ljus och låter utsikten bli en ständig följeslagare. Ljuset lyder ditt kommando, elektriska gardiner formar stämningen likt en dirigents hand över orkestern. Ett andra badrum, utrustat med tvätt, ger vardagen balans och trygghet. Men Karlatornet bär på mer än vad ögat ser. I dess inre döljer sig rum som tycks hämtade ur en annan värld, en biosalong där verklighet blir till dröm, ett kylrum där tiden själv står still, stilla arbetsrum där tanken vandrar fritt, och rum där även de fyrbenta finner omsorg och ro. För den som väljer detta hem öppnas en tillvaro bortom det vardagliga. Här väntar gymmet som formar kroppen, spat som stillar själen, och tjänster som förvandlar vardagen till en viskning, hem som städas utan din hand, måltider som anländer som om de kallats fram ur luften. Även ditt färdmedel vilar tryggt under tornets skyddande grund. Detta är mer än en bostad. Det är ett rike ovan staden, där vardagen blir till saga och framtiden redan är här. Welcome home!