Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Lidköping
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Lidköping

Portvaktsvägen 9B

Lidköping, Lidköpings kommun

Visa på karta

1 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    67 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 730 kr/mån

Byggår
2017
Förening
BRF Sjölunda Lycka i Lidköping
Energiklass
C
Pris/m²
21 642 kr/m²
Välkommen till denna stilfulla och välplanerade trea på markplan i ett hus från 2017–2018, beläget i populära Sjölunda! Redan i den välkomnande hallen får du ett varmt första intryck, med goda förvaringsmöjligheter och ett genomtänkt flöde genom bostaden. Till höger ligger det helkaklade badrummet, stilrent inrett och utrustat med både tvättmaskin och torktumlare. Det trevliga och inbjudande vardagsrummet har en behaglig grön kulör på både väggar och tak som skapar en lugn och harmonisk känsla. Härifrån når du en av bostadens två uteplatser – ett altandäck i nordostligt läge med glasväggar, markis och en stor, härlig gräsyta omkring. Denna uteplats är skyddad och perfekt för morgonkaffet eller en stunds avkoppling i solen. Vardagsrummet har en öppen planlösning mot köket, vilket skapar en social yta perfekt för både vardagsliv och umgänge. Köket är modernt med vita, stilrena luckor och rostfria vitvaror, en plats där matlagningen blir både praktisk och inspirerande. Bostaden erbjuder två sovrum med flexibel användning. Det mindre rummet är idag smart inrett med två loftsängar (90 cm) och fungerar därmed utmärkt som barnrum för två eller ett barn, men passar även som gästrum eller arbetsrum. Det större master bedroom har en tillhörande klädkammare som ger gott om förvaring. En av bostadens stora fördelar är de två uteplatserna: förutom den inglasade baksidan finns en solig uteplats på framsidan i sydvästläge – idealisk för grillkvällar, middagar eller bara njutning i eftermiddagssolen. Här finns även ett extra cykelförråd som ger praktisk förvaring för exempelvis cyklar, barnvagnar eller fritidsutrustning. Här i Sjölunda bor du med direkt närhet till vackra promenadstråk, sjön och naturen, samtidigt som du har nära till skolor, service och stadens centrum. Välkommen till ett hem där både vardag och helg känns lite bättre – boka din visning redan idag!