Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Strömgatan 10B

Kvarnholmen, Kalmar kommun

Visa på karta

3 600 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    77,1 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    6 554 kr/mån
    Driftkostnad
    10 800 kr/år

Byggår
1880
Förening
BRF Gesällen i Kalmar
Pris/m²
46 693 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
I Kalmars underbara stadskärna, Kvarnholmen, ligger denna mycket trivsamma trea om ca 77 kvm med egen uteplats i söderläge! Ett mycket centralt boende, men ändå på en lugn adress, med närhet till det mesta! Inom promenadavstånd når man Linnéuniversitetet, centralstationen och stans gedigna utbud av service, shopping, restaurang- och publiv, kultur, nöje och gym. Bostaden är mycket smakfullt inredd med en blandning av modern, hög standard och gammal charm med genomgående enstavig ekparkett från Kährs, bröstpaneler och takrosetter. Behaglig golvvärme ligger i hela lägenheten och höga fönster ger ett härligt ljusinsläpp. Välutrustat kök från Sentens är förenat i öppen planlösning med vardagsrum och härifrån tar man sig ut på den underbara uteplatsen. Sovrummen är tilltagna och försedda med gott om garderober. I hallen finns en praktisk klädkammare och det stilrent helkaklade badrummet är försett med kombinerad tvättmaskin/torktumlare. Föreningens 22 lägenheter stod färdiga för inflyttning 2021 efter en omfattande renovering och ombyggnad. Utanför den egna uteplatsen finns föreningens gemensamma innergård med gräsmatta. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Gesällen i Kalmar

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling