Logotyp av Tradition Mäkleri
Logotyp av Tradition Mäkleri

Hantverkargatan 56, 4tr

Kungsholmen, Stockholms kommun

Visa på karta

10 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    90 m²
    Våning
    4 av 6, hiss finns
    Avgift
    4 939 kr/mån
    Driftkostnad
    14 568 kr/år

Byggår
1928
Förening
BRF Bergsfallet 18
Energiklass
E
Pris/m²
113 889 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
På denna adress bor du alldeles intill grönskan i Kronobergsparken och Norr Mälarstrand med dess fantastiska promenadstråk. Bostaden är högt belägen på fjärde våningen i ett vackert hus med anor från 1920-talet vilket erbjuder vackert spröjsade fönster med himmelskontakt och genomgående generös takhöjd. Tack vare fem fönster i två väderstreck och himmelskontakt är lägenheten ytterst ljus och trivsam. Det smakfullt renoverade köket har plats för ett rejält matbord för ca 6-8 middagsgäster och även utgång till den härliga balkongen som under sommaren har morgon och kvällssol. Bostaden erbjuder fina golv i form av fiskbensparkett, målade väggar i harmoniska färger och pardörrar samt skjutdörrar från byggnadsåret finns varsamt bevarade. Vardagsrummet är luftigt med plats för soffgrupp och fåtöljer. Lägg därtill fenomenala förvaringsmöjligheter i ett flertal inbyggda originalklädkammare samt garderober så har ni ett familjevänligt hem som är såväl praktiskt som hemtrevligt. Läget är centralt men samtidigt avskilt tack vare en indragning från den stora delen av Hantverkargatan. Föreningen är lågt belånad och äger marken. Kommunikationsmöjligheterna är goda med ett stort antal busslinjer och närhet till både Rådhusets och Fridhemsplans tunnelbanor med blå och grön linje. Till fots når man såväl Kungsholmstorg som Fridhemsplan på några minuter och gatan erbjuder en avslappnad charm där småbutiker, frisörer, skomakare, kemtvätt och blandas med restauranger och caféer.